سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان عراق | ایران اینترنشنال

سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان عراق

 

خبرگزاری کُردی روداو امروز یکشنبه 12 شهریور ماه در گزارشی نوشته : علیرغم مخالفت شدید و علنی حکومت ایران با برگزاری رفراندوم برای تشکیل کردستان مستقل، مقامات ایرانی برای سرمایه‌گذاری بیشتر در اقلیم کردستان عراق علاقه نشان داده‌اند.

در این گزارش آمده است: «پیش از بحران اقتصادی سال 2014، حجم صادرات ایران به کردستان عراق بالغ بر 8 میلیارد دلار در سال بود. از آن تاریخ تا امروز این رقم به کمتر از نیم و در حدود 4 میلیارد دلار در سال رسیده است. حجم صادرات کردستان عراق به ایران در مقایسه با این ارقام بسیار کمتر و بی‌اهمیت نشان می‌دهد.

ایرانی‌ها کاملاً متوجه این حقیقت هستند که ترکیه حتی بیشتر از خود آنها در منطقه کردستان سرمایه‌گذاری کرده است و تا امروز از این نظر بسیار جلوتر از خودشان هستند.

عبدالله آکریا مسئول روابط اقلیم کردستان با ایران در آوریل سال جاری گفته بود: «کمپانی‌های ایرانی عموماً کمتر از رقبای خود به سرمایه‌گذاری در اقلیم علاقه نشان می‌دهند. با این حال تعداد قابل توجهی از آنها در این منطقه حضور و فعالیت اقتصادی دارند.»

آکریا اضافه کرده است که دلیل برتری ترک‌ها در روابط اقتصادی با اقلیم کردستان نسبت به ایرانی‌ها ' نزدیکی اقتصادی بیشتر آنها با کل منطقه خاورمیانه است'.

به گفته مقامات کُرد، درحالی که ترکیه روابط اقتصادی خود را در سال‌های اخیر با همه نقاط عراق حفظ کرده است، حکومت ایران بیشتر علاقه به سرمایه‌گذاری در مناطق شیعه‌نشین داشته است.

ماه گذشته یک هیأت اقتصادی از ایران از اقلیم کردستان عراق دیدن کرد و اظهار امیدواری نمود که این منطقه اکنون یک اولویت برای سرمایه‌گذاری خارجی جمهوری اسلامی می‌باشد.

 

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More