سران اروپا خواستار تحقیق بدون محدودیت درباره منشا کرونا شدند | ایران اینترنشنال

سران اروپا خواستار تحقیق بدون محدودیت درباره منشا کرونا شدند

 

 

به‌دنبال افزایش انتقادات از بازرسی‌های مقدماتی سازمان بهداشت جهانی درباره آغاز همه‌گیری کوویدـ۱۹، این بار سران اروپا خواستار بررسی ریشه‌ای شیوع کرونا شدند.

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، روز پنجشنبه گفت که پیدا کردن منشا کوویدـ۱۹ بسیار مهم است و بازرسان باید به مکان‌هایی که ابعاد آغاز این همه‌گیری را روشن می‌کند، دسترسی کامل داشته باشند. 

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، نیز گفت که دنیا حق دارد بداند دقیقا چه اتفاقی افتاده است تا بتواند برای آینده از آن تجربه کسب کند. میشل خواستار آن شد که سازمان بهداشت جهانی مرحله دوم تحقیقاتش درباره کرونا را «عاری از مداخله» پیش ببرد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، نیز حدودا دو هفته پیش از سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده خواسته بود تا فرضیه نشست ویروس عامل کرونا از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان را بررسی کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز تحقیقات سازمان بهداشت جهانی در چین، کشوری که کرونا نخستین‌بار در آن شناسایی شد، را ناکافی و بدون نتیجه‌گیری خوانده بود و خواستار تحقیقاتی به‌موقع و شفاف شده بود که بر پایه شواهد و مدارک استوار باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی بر پایه تحقیقات یک آزمایشگاه وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده، از بیمار شدن سه تن از پژوهشگران آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان، با علایمی شبیه به آنفلوانزای فصلی، در پاییز ۲۰۱۹ خبر داده و نوشته که آنان برای مداوا به بیمارستان مراجعه کرده بودند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره منشا کرونا، این ویروس از خفاش به انسان با مداخله حیوان دیگری، منتقل شده است. این سازمان در گزارش اولیه خود، فرضیه درز ویروس از آزمایشگاه را «بسیار غیرمحتمل» عنوان کرده بود.

سران اتحادیه اروپا می‌گویند حمایت قاره سبز از تحقیقات جدید در این باره «نمادین» خواهد بود چرا که این اتحادیه مستقیما در این پژوهش‌ها درگیر نمی‌شود.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More