سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: صبر ایالات متحده در مورد مساله هسته‌ای ایران نامحدود نیست | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: صبر ایالات متحده در مورد مساله هسته‌ای ایران نامحدود نیست

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مساله هسته‌ای ایران را «چالشی اضطراری» خواند بر عزم واشینگتن برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای از طریق مجاری دیپلماتیک تاکید کرد.  

پرایس در نشست خبری روز چهارشنبه خود با تاکید بر اینکه «صبر ایالات متحده در قبال ایران نامحدود نیست» گفت: آمریکا قصد دارد از طریق دیپلماسی اطمینان حاصل کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و در همین راستا آماده است تا در قالب نشست اعضای برجام وارد گفت‌وگوها شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام «حمایت کامل» از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: «مساله هسته‌ای ایران برای آمریکا یک چالش اضطراری است. از زمانی‌که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد، ایران برای فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای گام‌هایی را برداشته و برنامه‌ هسته‌ای آن از برخی جهات پیشرفت کرده است.»

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این احتمال وجود دارد که آمریکا تحریم‌های هسته‌ای ایران را کاهش دهد، گفت: جزییات تصمیم‌های احتمالی پس از گفت‌وگو با متحدان اروپایی و اعضای برجام مشخص خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران به ۱۷ کیلو و ۶۰۰ گرم رسیده است و مجموع ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده هم با عبور از  دو هزار و ۹۶۷ کیلوگرم به بیش  از ۱۴ برابر حد مجاز و تعیین شده در برجام افزایش یافته است.

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  همچنین تاکید کرد که توضیحات ارائه شده از سوی ایران درباره اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات تورقوزآباد از نظر تکنیکی معتبر نیست.

ند پرایس همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی تاکید کرد این دارایی‌ها تنها با مشورت آمریکا آزادسازی خواهد شد و واشینگتن در این زمینه با سئول در تماس است.

هفت میلیارد دلار از منابع ارزی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، در کره جنوبی مسدود شده است. پس از توقیف یک نفتکش کره‌ای در آب‌های خلیج فارس از سوی سپاه پاسداران، خبرگزاری رسمی کره جنوبی اعلام کرد تهران یک میلیارد دلار از بدهی‌های خود از سئول را می‌خواهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد شهروندان آمریکایی که «با بی‌عدالتی» در ایران زندانی شده‌اند، گفت: «ما هیچ اولویتی مهم‌تر از بازگشت امن و سریع آنها نداریم. پیام قوی ما به ایران این است که تداوم این بازداشت‌های غیرعادلانه و نادرست را نمی‌پذیریم.»

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More