سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: خروج نیروهای خارجی از افغانستان یک گام بزرگ است | ایران اینترنشنال

سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: خروج نیروهای خارجی از افغانستان یک گام بزرگ است

 

 محمد نعیم، سخنگوی طالبان، با اشاره به اقدام این گروه در اعلام آتش‌بس سه روزه در افغانستان، در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران اینترنشنال از روند گفت‌وگوهای صلح حمایت کرد اما بار دیگر خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شد.

نعیم روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال خروج نیروهای خارجی را «یک گام بزرگ» برای حل مشکل افغانستان خواند و هدف گروه طالبان را برقراری یک «نظام مستحکم قوی و متمرکز» برای حل مشکلات مردم ذکر کرد.

پیشتر آستین لوید، وزیر دفاع آمریکا،‌ اعلام کرده که برنامه خروج تمام پیمانکاران خارجی در افغانستان، که با دولت آمریکا همکاری می‌کنند در حال اجرا است.

این تصمیم همزمان با برنامه جو بایدن، ‌رییس جمهوری آمریکا، برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر، گرفته شده است.

خروج هزاران پیمانکار به خصوص آنهایی که با نیروهای امنیتی افغانستان همکاری می‌کنند باعث افزایش نگرانی در مورد توانایی دولت و ارتش افغانستان برای برقراری امنیت افغانستان شده است.

 

محکومیت انفجارها مقابل مدرسه دخترانه کابل

سخنگوی طالبان همچنین در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال حمله اخیر به یک مدرسه دخترانه در غرب کابل را محکوم کرد و آن را «غیرانسانی» خواند.

دولت افغانستان طالبان را مسئول این حمله دانسته است اما سخنگوی طالبان گفت: موضع «امارت اسلامی» این است که اصلا به نیروهای غیرنظامی حمله نکند. 

محمد نعیم «حلقه‌های استخباراتی» را به دست داشتن در این حمله متهم کرد و گفت حتی ممکن است این حلقه‌ها در دولت کابل در این حمله دست داشته باشند. 

انفجارهای روز شنبه در برابر مدرسه‌ای دخترانه در غرب کابل دست‌کم ۶۸ کشته و نزدیک به ۱۷۰ زخمی برجای گذاشت.

 

«ایران دست داشته است»

ساعاتی پیشتر یک نماینده پارلمان افغانستان ایران را متهم کرده بود که در حمله به مدرسه دخترانه در کابل دست داشته است.

شاه‌پور حسن‌زوی، نماینده پارلمان افغانستان، روز دوشنبه ایران را به نقش داشتن در این حمله متهم کرد و گفت: «جاسوسان ایران در مجلس نمایندگان افغانستان حضور دارند و از اقدامات ایران دفاع می‌کنند.»

پس از اظهارات حسن‌زوی شماری از نمایندگان به سخنان او اعتراض کردند و نشست پارلمان افغانستان برای مدتی مختل شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران حمله کابل را محکوم کرده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، نیز در توییترش این حمله را به داعش نسبت داد.

 

آتش‌بس برای آرامش مردم است

محمد نعیم همچنین درباره اعلام آتش‌بس سه روزه در افغانستان به ایران اینترنشنال گفت که این تصمیم برای آرامش مردم در جریان عید فطر انجام شده است.

پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت عید فطر یک آتش‌بس سه روزه در نظر گرفته است.

احتمال دارد چهارشنبه یا پنج‌شنبه این هفته در افغانستان روز عید فطر اعلام شود.

در روزهای اخیر طالبان دومین منطقه در استان شمالی بغلان را تصرف کردند. دولت افغانستان گفته که در حملات اخیر طالبان به ۲۶ استان بیش از ۵۰ نفر از سربازان زخمی و کشته شدند.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More