سخنگوی دولت آلمان: هنوز پاسخی به پیشنهاد آمریکا درباره مشارکت در ائتلاف دریایی نداده‌‌ایم

سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که برلین هنوز پاسخی به پیشنهاد ایالات متحده آمریکا درباره مشارکت در طرح ائتلاف دریایی ارایه نداده است.

خبرگزاری رویترز روز چهاشنبه نهم مردادماه گزارش داد که سخنگوی دولت آلمان گفته برلین معتقد است طرح ائتلاف دریایی اروپا برای حفاظت از تنگه هرمز «ارزش ملاحظه» را دارد، اما هنوز پاسخ مثبتی به پیشنهاد آمریکا در این مورد نداده است. او گفت دولت آلمان در این زمینه در حال رایزنی با شرکای خود است.

روز گذشته،‌ سفارت آمریکا در برلین اعلام کرد آمریکا رسما از آلمان درخواست کرده تا برای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز به فرانسه و بریتانیا ملحق شود.

سخنگوی دولت آلمان در کنفرانس خبری امروز خود گفت: «دولت نسبت به پیشنهاد ایالات متحده آمریكا احتیاط دارد و بنابراین هیچ پیشنهادی ارایه نداده است.»

او درباره افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا اعلام کرد:‌ «برای ما مهم است که مسیر دیپلماسی را دنبال کنیم.»

این مقام دولت آلمان همچنین گفت که کشورش به دنبال مذاکره با ایران برای کاهش تنش‌هاست.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا،‌ با تاکید بر تامین امنیت تنگه هرمز اعلام کرده بود که «ما آن را باز نگه خواهیم داشت.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تدوین برنامه «امنیت دریایی» گفت: «تمامی کشورهایی که در باز نگه‌داشتن این راه‌های آبی ذینفع هستند در آن مشارکت خواهند کرد.»

در هفته‌های گذشته، با توقیف کشتی بریتانیا و ساقط کردن پهپاد آمریکا در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران، تنش لفظی و اختلاف‌نظر بین جمهوری اسلامی و کشورهای اروپایی و آمریکا افزایش یافته است.

دوشنبه هفته گذشته نیز وزیر خارجه پیشین بریتانیا ‌پیشنهاد طرح ناوگان دریایی اروپا برای امنیت ناوبری در خلیج فارس را مطرح کرده بود.

خبرگزاری دویچه‌وله روز سه‌شنبه هشتم مردادماه گزارش داد که دولت ایتلافی آلمان در مورد پیوستن به ائتلاف امنیت دریایی بریتانیا دچار اختلاف‌نظر است.

حزب سوسیال‌دموکرات در این مورد معتقد است که استفاده از گزینه نظامی به افزایش تنش‌ها منجر خواهد شد و ضرورتی ندارد. این در حالی است که رییس کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور که از شخصیت‌های حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی است از «وظیفه اخلاقی آلمان» برای پیوستن به این طرح سخن گفته است.

 

تازه چه خبر؟
بخش خدمات امنیتی پلیس نروژ از دو پژوهشگر ایرانی دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ (ان تی ان یو) بازجویی کردە است. پلیس مظنون به همکاری این دو پژوهشگر...بیشتر بخوانید
ژنرال فرانسوا لوکوانتر، رییس ستاد نیروهای مسلح فرانسه گفت: «قاسم سلیمانی قدیس نبود، او یک آشوبگر واقعی و یک فرد بسیار موثر در بی‌ثبات‌سازی منطقه به...بیشتر بخوانید
بررسی تصاویر مربوط به حضور علی خامنه‌‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در نماز جمعه هفته گذشته تهران نشان می‌دهد پزشک مخصوص او در صف اول نماز جمعه در کنار دو...بیشتر بخوانید
وکیل مدافع فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال،‌ دو تبعه فرانسوی زندانی در ایران،‌ اعلام کرد مسئولان زندان اوین از ملاقات آن‌ها به دلیل عدم ثبت عقدشان در...بیشتر بخوانید
سها مرتضایی،‌ دانشجوی ستاره‌دار دانشگاه تهران،‌ با قرار وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد. مرتضایی روز چهارشنبه دوم بهمن‌ماه پس از ۶۶ روز حبس با...بیشتر بخوانید