سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی: حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض به دستور ایران صورت گرفت | ایران اینترنشنال

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی: حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض به دستور ایران صورت گرفت

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، ضمن اعلام خبر رهگیری و انهدام حملات موشکی شبه‌نطامبان حوثی به ریاض، تاکید کرد که «حمله حوثی‌ها با دستور فرماندهان ایرانی صورت گرفته است که کنترل شبه‌نظامیان در صنعای اشغالی» را برعهده دارند.

به گزارش شبکه خبری العربیه که سخنگوی ائتلاف نظامی همچنین تایید کرد که در شامگاه شنبه، نهم اسفند ماه، بر پرتاب چند پهپاد انفجاری حوثی‌های یمن نظارت داشته و یکی از پهپادها که بندر جازان را هدف قرار داده بود، نابود کرده است. 

نیروهای ائتلاف تاکید کردند که حملات حوثی‌ها برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامی را تلافی خواهند کرد.

همزمان دفاع مدنی عربستان سعودی نیز اعلام کرد موشک‌های حوثی‌ها در آسمان ریاض رهگیری و منهدم شدند و سقوط ترکش‌های ناشی از انهدام این موشک‌‌ها در چندین محله مسکونی ‌ریاض، خساراتی از جمله به یک ساختمان مسکونی وارد کرد ولی تلفات جانی در پی نداشته است. 

در پی آن بود که ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی به شبکه خبری الحدث گفت: «شبه‌نظامیان حوثی تنها گروه تروریستی هستند که تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران، موشک‌های بالستیک دارند.»‌

او به العربيه گفت که حمله حوثی‌ها با دستور فرماندهان ایرانی صورت گرفته و افزود: «فرماندهان ایرانی کنترل شبه‌نظامیان در صنعای اشغالی را برعهده دارند.»

المالکی ضمن ستایش از ‌«دفاع حرفه‌ای نیروی هوایی و نیروهای سلطنتی عربستان سعودی» در مقابل حمله موشکی، گفت:‌ «‌حوثی‌ها تلاش کردند با پهپادهای انفجاری و موشک، غیرنظامیان را هدف حمله قرار دهند.»

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، همچنین افزود:‌ «‌نیروی دفاعی عربستان تاکنون ۵۲۶ پهپاد و ۳۴۶ موشک بالستیک را رهگیری کرده‌اند. هیچ کشوری غیر از عربستان سعودی، این همه موشک را رهگیری و منهدم نکرده است.»

پیشتر نیز در روز شنبه، خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی در یمن از تشدید درگیری‌ میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان حوثی در استان مارب خبر داد. منابع دولتی یمن می‌گویند در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۲ نفر از نیروهای دولتی و بیش از ۲۸ حوثی، از جمله یک فرمانده ارشد در مارب کشته شده‌اند.

نايف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، حمله موشک‌های بالستیک حوثی‌ها به ریاض و حمله پهپادها به خمیس مشیط و جازان را محکوم کرد.

حجرف گفت: «تداوم حملات تروریستی حوثی‌ها نشان‌دهنده مقاومت بی‌پروای این گروه در مقابل جامعه بین‌الملل و بی‌احترامی به تمامی قوانین و هنجارهای بین‌المللی است.»

او جامعه بین‌الملل را به تصمیم‌گیری و اقدام فوری برای توقف این اقدامات و حمله به ثبات و امنیت پادشاهی سعودی فراخواند.»

همزمان کویت، بحرین و حکومت رسمی یمن نیز حمله به عربستان سعودی را محکوم کرده‌اند.

شیعیان حوثی اخیرا استفاده از مواد انفجاری و پهپادها را تشدید کرده‌اند. سازمان ملل متحد پیشتر در گزارشی گفته بود که قطعات پهپادها و موشک‌های حوثی‌ها، از بیرون به یمن منتقل شده و در آنجا سرهم‌بندی شده‌اند و گفت شواهد و قرائن حاکی است که پهپادهای مورد استفاده حوثی‌های یمن، ساخت ایران هستند.

پیشتر نشریه آمریکایی نیوزویک گفت که به نظر می‌رسد ایران پهپادهای پیشرفته‌ای را به دست حوثی‌ها رسانده است.

روزنامه جروسلم‌پست، نیز نوشته است که نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ایران در یمن، حملاتی را علیه عربستان سعودی، نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان صورت داده و استان مارب در یمن در ۲۴ ساعت گذشته، صحنه افزایش حملات حوثی‌ها علیه نیروهای دولتی یمن بوده است.

این روزنامه نوشته، حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض و حمله به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان، بخشی از رشته اقدامات ایران برای افزایش‌ تنش‌ها در منطقه است.

تازه چه خبر؟
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More
رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند آمریکا اعزام دو ناو جنگی را به دریای سیاه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه لغو کرده است. براساس...More