سایه رمضان بر تکرار انتخابات شهرداری استانبول | ایران اینترنشنال

سایه رمضان بر تکرار انتخابات شهرداری استانبول

اکرم امام‌اوغلو، برنده انتخابات اخیر شهرداری‌ استانبول از جناح اپوزیسیون ترکیه، در آستانه ماه رمضان، سر سفره غذا بود که شورای عالی انتخابات ترکیه، آرای مردم این شهر را باطل کرد و دستور داد تا انتخابات در ۲۳ ژوئن، تکرار شود.

او بلافاصله ویدیویی در توییتر منتشر کرد و در آن خطاب به طرفدارانش گفت: «نگران نباشید، یک روز خوب می‌آید.» جمله‌ای که ابتدا در رسانه‌های اجتماعی ترکی به هشتگ تبدیل شد و حالا شعار اصلی انتخاباتی اوست.

امام‌اوغلو از خانواده‌ای مذهبی است و می‌تواند قرآن بخواند، اما از حزب با اکثریت لائیک جمهوری‌خواه خلق، شگفتی‌ساز انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای شهر ترکیه شد.

او در کنار نامزد همین حزب در آنکارا، دو کرسی اصلی انتخابات را به‌دست آورده بودند.

در آنکارا انتخابات باطل نشد. ولی حزب عدالت و توسعه به‌رهبری رجب‌طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، خواستار بازشماری و سپس ابطال انتخابات استانبول شد.

بن‌علی ییلدیریم، نامزد حزب عدالت و توسعه برای شهرداری استانبول، بیشتر در سایه این حزب، شعار «بازگشت به عصر عثمانی» و «ترکیه بزرگ» را مطرح کرده است.

امام اوغلو نیز کمپین انتخاباتی‌اش را این هفته برای تکرار انتخابات استانبول، با این گفته شروع کرد: «مرزی بر دروغ‌ها و بهانه‌های آنها نیست.»

او گفت که در ۲۳ ژوئن «به تمامی مردمان ترکیه نشان خواهیم داد که هیچ‌ راهی به‌جز دموکراسی و به‌جز صندوق‌های رای وجود ندارد».

در این میانه، ماه رمضان و افطاری‌های گاه مجلل سیاستمدارانی ازجمله شخص اردوغان، با کارزارهای انتخابات مجدد شهرداری‌ استانبول، همراه شده است.

برخی این تصویرها را یادآور ربع قرن پیش می‌بینند: وقتی رجب‌طیب اردوغان شهردار استانبول شد و راه را برای رهبری اسلام‌گرایان باز کرد.

تازه چه خبر؟
حزب دموکرات کردستان ایران از حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نیروهای پیشمرگه کردستان خبر داد. این حزب، دوشنبه ۱۳ مرداد، در حساب...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران،‌ اعلام کرد زمانی که مرگ‌ و میر روزانه کرونا حدود ۳۰ نفر بود در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری...More
تدروس آدهانوم، رییس سازمان بهداشت جهانی، گفت ممکن است هرگز راه حل قطعی برای مقابله با ویروس کرونا وجود نداشته باشد. آدهانوم دوشنبه ۱۳ مردادماه هشدار...More
روح‌الله لطیفی،‌ سخنگوی گمرک ایران، اعلام کرد دولت ترکیه با کاهش تردد کامیون‌های ترانزیتی ایران تنها حدود ۱۵۰ دستگاه کامیون را از مرز بازرگان پذیرش...More
رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، در واکنش به انتقادها درباره برگزاری مانور با یک ماکت بدون دفاع ناو هواپیمابر آمریکایی، گفت: «هدف این رزمایش برخلاف...More