ساعتی قبل از اجرای آتش‌بس، حمله انتحاری در مرکز استان لوگر ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت | ایران اینترنشنال

ساعتی قبل از اجرای آتش‌بس، حمله انتحاری در مرکز استان لوگر ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت

انفجار یک خودروی انتحاری در شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر افغانستان دست‌کم ۳۰ نفر کشته شدند و ده‌ها  نفر از حاضران در یک مهمانی افطار و مناطق مسکونی اطراف مجروح و  بیمارستان منتقل شدند.

این حمله انتحاری شامگاه جمعه دهم اردیبهشت ماه  و  ساعاتی پیش از آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان و حکومت افغانستان  انجام شد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، مجموع شمار کشته شدگان و زخمی‌های این انفجار را دست‌کم ۱۰۴ نفر اعلام کرد و گفت که نیروهای پلیس و آمبولانس‌ها به زخمی‌ها را به بیمرستان منتقل کرده‌اند.

بنابر گفته‌های سخنگوی وزارت امور داخله در جریان این انفجار انتحاری، شیشه‌های بیمارستان و مغازه‌ها فرو ریخت و سقف خانه‌ها بر سر مردم آوار شد. او افزود که نیروهای امدادی و امنیتی در حال انجام جست‌‌وجو و نجات افرادی هستند که احتمال در جریان انفجار زیر آوار مانده‌اند.

گزارش وزارت کشور افغانستان همچنین حاکی از آن است که این انفجار در نزدیکی بیمارستان مرکزی و در یک منطقه مسکونی و در حوالی افطار رخ داد و به همین دلیل احتمال افزایش شمار کشته‌شدگان وجود دارد.

مقام‌های دولتی گفتند که هدف این انفجار انتحاری منزل رییس سابق شورای ولایتی در شهر پل علم بوده  است و انفجار هنگامی رخ داد که مراسم بزرگ افطاری برای عموم در این منزل برگزار شده بود و به همین دلیل شمار تلفات بسیار بوده است.

ساعتی پس از وقوع این انفجار، حسیب‌الله ستانکزی رییس شورای ولایتی لوگر گفت که در جریان این انفجار انتحاری در شهر پل علم، دست‌کم ۳۰ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شد‌ه‌اند.

برخی منابع تعداد قربانیان انفجار انتحاری شامگاه جمعه در لوگر را بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی اعلام کردهند.

خشونت‌ها در افغانستان از هنگام اعلام خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور شدت گرفته است و طی چند ماه گذشته موارد متعددی از حملات انتحاری و انفجار بمب غیر نظامیان را در این کشور هدف قرار داده است.

همچنین چند روزنامه‌‌نگار و مجری شبکه‌های تلویزیونی در شهرهای مختلف افغانستان نیز در این مدت هدف حملات مسلحانه یا انفجار بمب قرار گرفته و کشته شدند.

تازه چه خبر؟
رهبران و مقام‌های کشورهای مختلف با ارسال پیام‌هایی به ابراهیم رئیسی، اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفتند. ولادیمیر پوتین،...More
دولت مرکزی هند از ایالت‌های این کشور خواست برای جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا، در تسهیل محدودیت‌ها و لغو قرنطینه جانب احتیاط را رعایت کنند. با فروکش...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن حمله به پوشش خبری ایران‌اینترنشنال اعلام کرد که سفیر بریتانیا در ایران در اعتراض به پوشش خبری رسانه‌های...More
اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، اعلام کرد: «اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از صدور مجوز مصرف اضطراری «دو واکسن ایرانی» خبر داد و گفت واکسیناسیون عمومی با این واکسن‌ها از این هفته و هفته...More