ساعتی بعد از اجرای آتش‌بس بشردوستانه: ارمنستان، آذربایجان را به نقض آتش‌بس جدید متهم کرد | ایران اینترنشنال

ساعتی بعد از اجرای آتش‌بس بشردوستانه: ارمنستان، آذربایجان را به نقض آتش‌بس جدید متهم کرد

ساعاتی پس از آغاز توافق جدید برای اجرای آتش‌بس بشردوستانه در قره باغ، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ارمنستان، جمهوری آذربایجان را به نقض آتش‌بس جدید متهم کرده است.

شوشان استپانیان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در توییتر خود گفت كه «آذربایجان در ساعات اولیه یك‌شنبه، فقط چند دقیقه پس از اجرای آتش بس، گلوله توپ و موشک شلیک كرده است.»

ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفته بودند که آنها بر سر یک آتش‌بس بشردوستانه جدید توافق کرده‌اند که از نیمه شب روز شنبه آغاز می‌شود. یک هفته پیش، آتش‌بسی که با میانجیگری روسیه برقرار شده بود، به سرعت نقض شد و هر دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند.

به گزارش رویترز، آذربایجان گفته است که  ۱۳ غیرنظامی در شهر گنجه توسط موشک‌های شلیک شده از قره باغ کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

ارمنستان هم که از نظر سیاسی و اقتصادی از ناگورنو قره‌باغ پشتیبانی می‌کند و داوطلبانی را برای خدمت به ارتش آن اعزام می‌کند، آذربایجان را به بمباران مناطق مسکونی این منطقه و بمباران اهدافی در ارمنستان متهم کرده است.

این درگیری‌ها، شدیدترین جنگ بعد از درگیری‌های دهه نود میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان است. 

روز شنبه هر دو کشور در بیانیه‌های مشابهی آتش بس را اعلام کردند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه با همتایان ارمنستانی و آذربایجانی خود تلفنی گفت وگو کرده و تاکید داشت که آتش بسی که وی یک هفته پیش واسطه آن شده بود، رعایت شود.

وزارت خارجه ناگورنو قره باغ با صدور بیانیه‌ای آمادگی خود را برای «حفظ شرایط آتش‌بس بشردوستانه متقابل مطابق بیانیه مسکو در ۱۰ اکتبر و توافق‌نامه‌های ۱۷ اکتبر» را اعلام می‌کند.

در این شرایط، ارمنستان از طرف ناگورنو قره باغ با آذربایجان مذاکره می‌کند، زیرا باکو حاضر به گفت‌وگو با مقامات جدایی‌طلب قره‌باغ نیست.

رویترز افزوده است که ایروان می‌گوید ارتش این کشور به‌صورت مستقیم در درگیری‌ها حضور ندارد و به آذربایجان حمله نکرده‌اند. از طرفی بسیاری از شهروندان ارمنی، از جمله پسر نخست وزیر، به عنوان داوطلب در ارتش قره باغ حضور دارند.

آخرین درگیری‌ها با حمایت آشکار ترکیه، از آذربایجان وضعیت جدیدی به خود گرفته است. ترکیه امسال صادرات اسلحه به آذربایجان را شش برابر افزایش داده بود. روسیه نیز گرچه به هر دو طرف نزدیک است، اما با ارمنستان پیمان دفاعی دارد.

ارمنستان روز شنبه ادعای آذربایجان درباره مسلح‌کردن غیرقانونی قره باغ را تکذیب کرد و آذربایجان را به اقدام برای گسترش نفوذ ترکیه در منطقه و استفاده از سربازان ترکیه متهم نمود – اتهامی که آنکارا و باکو رد می کنند.

باکو روز شنبه گفت که حدود ۲۰ ساختمان مسکونی در گنجه، دومین شهر بزرگ آذربایجان، که در ۴۰ کیلومتری قره باغ قرار دارد، توسط موشک‌های ارمنستان مورد اصابت قرار گرفته است.

یک عکاس رویترز صبح شنبه نیروهای امدادی را دیده بود که در محل حادثه مشغول کار بودند و یک بیل مکانیکی در حال پاکسازی آوار خانه‌های تقریباً تسطیح شده بود.

یکی از ساکنان این شهر، امینه علیوا، ۵۸ ساله ، به خبرنگاران گفته بود: « روزها است که در ترس زندگی می‌کنیم و  رنج زیادی می کشیم.» او اضافه کرده بود: «ما ترجیح می دهیم بمیریم. کاش ما مرده بودیم اما فرزندانمان زنده می ماندند. »

ارمنستان حمله به شهرهای آذربایجان را انکار کرده، و گفت هواپیماهای بدون سرنشین آذربایجان تاسیسات نظامی را بمباران کرده و به زیرساخت‌های غیرنظامی در ارمنستان آسیب رسانده‌اند.

مقامات ناگورنو قره باغ گفته‌اند که حداقل شش غیرنظامی در استپاناکرت(خان‌کندی)، بزرگترین شهر منطقه قره‌باغ، توسط گلوله باران آذربایجان زخمی شده‌اند. یک فیلمبردار رویترز جمعه شب و در ساعات اولیه شنبه چندین انفجار در این شهر را شنید.

لیکا زاکاریان ، یک شهروند ۲۶ ساله ، گفت: «ما ساعت ۴ صبح به دلیل یک تکان وحشتناک از خواب بیدار شدیم، ما ترسیده ایم، اما به آن عادت کردیم.»

باکو روز شنبه گفت که از زمان آغاز درگیری‌ها در ۲۷ سپتامبر،  ۶۰ غیرنظامی آذربایجانی کشته و ۲۷۰ غیرنظامی زخمی شده‌اند. آذربایجان تلفات نظامی خود را اعلام نکرده است. ناگورنو قره باغ هم می گوید ۶۳۳ نفر از پرسنل نظامی و ۳۶ غیرنظامی ارمنی کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است در فضای مجازی، از جمله یک کانال تلگرامی با ۱۴۰ هزار عضو، آگهی‌های فروش اعضای بدن منتشر شده است. به نوشته تجارت...More