سازمان ملل و آمریکا خواستار تحریم نظامیان میانمار شدند | ایران اینترنشنال

سازمان ملل و آمریکا خواستار تحریم نظامیان میانمار شدند

 

با وجود بازداشت‌های جدید به دستور نظامیان در میانمار، اعتراضات علیه کودتا در این کشور همچنان ادامه دارد و صدها هزار نفر بار دیگر به خیابان‌ها آمده‌اند. همزمان، سازمان ملل متحد و آمریکا خواستار اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه نظامیان میانمار شد.

بر اساس گزارش‌ها، در یانگون، پایتخت اقتصادی میانمار، اقشار مختلف از جمله پزشکان، ورزشکاران، دانشجویان و کارمندان بخش خصوصی روز جمعه با راهپیمایی در یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های شهر، شعارهایی از جمله «دولت منتخب ما را پس دهید» و «به رای ما احترام بگذارید» سر دادند.

همچنین برخی از معترضان روبان‌های قرمزی را به نشانه رنگ حزب «اتحادیه ملی برای دموکراسی» به رهبری آنگ سان سوچی، به سر خود بسته بودند و پرچم‌های قرمز رنگی را به دست داشتند.

تصاویری از آنگ سان سوچی ۷۵ ساله که از دوازده روز پیش در بازداشت خانگی به سر می‌برد در دست معترضان بود.

همچنین در دیگر شهرهای میانمار از جمله نایپیدو، پایتخت این کشور نیز تظاهرات برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرات روز جمعه به طور کلی مسالمت‌آمیز بود، اما نیروهای امنیتی در جنوب این کشور با حمله به تحصن معترضان دستکم پنج نفر را بازداشت کردند.

پیشتر تظاهرات معترضان در روز سه‌شنبه به خشونت کشیده شده بود و تعدادی زخمی شدند.

 

درخواست برای تحریم کودتاچیان

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار تحریم هدف‌مند علیه مقام‌های مسئول کودتای نظامی در میانمار شد.

ندا الناشف، معاون کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست فوق‌العاده‌ شورای حقوق بشر درباره میانمار که به درخواست کشورهای اروپایی برگزار شد، گفت سازمان ملل از نزدیک وضعیت بیش از ۳۵۰ مقام مسئول، فعال و عضو جامعه مدنی از جمله روزنامه‌نگاران و دانشجویان را که در میانمار در بازداشت به سر می‌برند، دنبال خواهد کرد.

او به کارگیری خشونت علیه تظاهرکنندگان را محکوم کرد و خطاب به نظامیان میانمار گفت: «همه جهان نظاره‌گر است.»

این مقام سازمان ملل همچنین از «اقدامات سخت‌گیرانه» که این هفته برای جلوگیری از برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز و محدود کردن آزادی بیان اتخاذ شد و همچنین تقویت حضور پلیس و نظامیان در خیابان‌ها انتقاد کرد.

الناشف درباره درخواست خود از رهبران جهان برای تحریم «هدفمند» علیه میانمار نیز گفت: «رهبران کودتان هدف مناسبی برای چنین اقداماتی هستند.»

او تاکید کرد که نباید آسیب تحریم‌ها به مردم کشور تحمیل شود و باید کمک‌ها برای مبارزه با شیوع کرونا و همچنین کمک‌های بشردوستانه در مناطق درگیر ادامه یابد.

همچنین مارک کاسایر، کاردار آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از اعضای این سازمان خواست تا به درخواست‌ها برای تحریم هدفمند مسئولان کودتا نظامی میانمار بپیوندند.

آمریکا در روز پنجشنبه تحریم‌هایی را علیه نظامیان میانمار وضع کرد.

این اظهارات، اولین اظهارنظر رسمی آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از خروج واشینگتن از این شورا در ژوئن ۲۰۱۸ است.

قرار است که در پایان جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، قطعنامه‌ای که از سوی اتحادیه اروپا و بریتانیا مطرح شده، به رای گذاشته شود. در این قطعنامه، ضمن محکومیت کودتا، درخواست آزادی آنگ سان سوچی و برقراری حکومت غیرنظامی مطرح شده است.

همچنین بر اساس این قطعنامه، گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد باید با حضور فوری در میانمار، درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور گزارش دهند.

با این حال، احتمال همکاری میانمار با سازمان ملل متحد در این زمینه بسیار کم است.

در ژنو، مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، برخی از دیپلمات‌ها امیدوارند که این قطعنامه با اجماع بین‌المللی به تصویب برسد، اما این احتمال وجود دارد روسیه و چین که به طور سنتی از ارتش میانمار در سازمان ملل متحد حمایت می‌کنند، به این قطعنامه رای منفی دهند.

تازه چه خبر؟
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، با اشاره به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «مدیران نهادهای امنیتی باید محاکمه شوند». احمدی‌نژاد روز...More
افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه این سازمان در چند سال اخیر تلاش‌ کرد غربالگری ژنتیکی جنین در ایران...More
در پی وقوع آتش‌سوزی در یک کارگاه مبل‌سازی در شهرستان پردیس تهران، شش نفر کشته شدند. خبرگزاری برنا گزارش داد ظهر دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه یک کارگاه مبل...More