سازمان ملل متحد خشونت ارتش میانمار علیه معترضان را محکوم کرد  | ایران اینترنشنال

سازمان ملل متحد خشونت ارتش میانمار علیه معترضان را محکوم کرد 

 

 

همزمان با کشته شدن هفت نفر دیگر بر اثر شلیک ارتش به معترضان در جریان اعتراضات میانمار، سازمان ملل متحد خشونت نیروهای نظامی این کشور در سرکوب شهروندان را محکوم کرد. 

روزنامه گاردین گزارش داد بخش‌هایی از بیانیه سازمان ملل متحد در محکومیت سرکوب‌ها که از سوی بریتانیا نوشته شده بود در پی مخالفت چین،‌ هند، روسیه و ویتنام حذف شده است. 

این بخش‌ها مربوط به محکومیت کودتای ارتش میانمار و تهدید به اقدامات احتمالی بیشتر در چارچوب اساسنامه سازمان ملل در صورت بدتر شدن وضعیت بوده است. سازمان ملل متحد معمولا از این نوع ادبیات در ارتباط با وضع تحریم استفاده می‌کند.

با این حال، این بیانیه که از سوی همه ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل امضا شده بر آزادی فوری رهبران دولت از جمله آنگ سان سوچی تاکید کرده است.

این بیانیه همچنین اشاره کرده که از انتقال دموکراتیک کشور حمایت می‌کند و بر لزوم حمایت از نهادها و فرایندهای دموکراتیک، پرهیز از خشونت، احترام کامل به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و همچنین حاکمیت قانون تاکید می‌کند.

دیپلمات‌ها به گاردین گفته‌اند که نمایندگان چین،‌ روسیه، هند و ویتنام در شورای امنیت که عضوی از اتحادیه جنوب شرقی آسیا موسوم به آسه‌آن هستند،‌ به همراه میانمار به محتوای پیش‌نویس اعتراض کرده بودند.

 

ادامه اعتراضات، فشار بین‌المللی

همزمان با ادامه اعتراضات رسانه های محلی، شاهدان و پزشکان گفتند در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی به تظاهرات ضد کودتا، شش نفر در شهر مرکزی میایینگ به ضرب گلوله کشته شدند و رسانه‌های داخلی گزارش دادند یک نفر در منطقه شمال داگون در یانگون، بزرگترین شهر میانمار، کشته شد.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌المل گزارش داده نیروهای امنیتی میانمار از سلاح‌های جنگی علیه معترضان غیرمسلح استفاده و با دستور افسران فرمانده قتل‌ عمد کرده‌اند.

فشار بین‌المللی علیه دولت نظامی میانمار پس از آن بیشتر شد که آنگ سان سوچی و شماری دیگر از رهبران دولت میانمار پس از پیروزی حزبشان در انتخابات ماه میلادی نوامبر طی یک کودتای ارتش در ماه گذشته بازداشت شدند و اعتراضات روزانه در این کشور شکل گرفت.

در این انتخابات حزب «اتحادیه ملی برای دموکراسی» پیروز شد و کمیسیون انتخابات هم شکایات ارتش در این زمینه را رد کرد. 

به نوشته گاردین تاکنون نزدیک به دو هزار نفر بازداشت شده‌اند و شمار کشته‌شدگان اعتراضات به بیش از ۶۰ نفر رسیده است. روز چهارشنبه پلیس دست‌کم ۲۰۰ دانشجو و غیرنظامی معترض را در حومه یانگون محاصره و دستگیر کرد.

همزمان با اعتراضات هزاران نفر از کارکنان دولت در سراسر کشور به جنبش نافرمانی مدنی پیوسته‌اند. این جنبش منجر به اخلال در بیمارستان‌ها، تعطیلی بانک‌ها و وزارتخانه‌ها شده است.

یک سخنگوی ارتش میانمار گفت این نهاد نظامی به همسایگان خود و جامعه جهانی احترام می گذارد، اما همچنان اهدافش را دنبال می‌کند.

زاو مین تون در یک کنفرانس خبری گفت: «ما انتخابات برگزار می‌کنیم و قدرت را به برندگان آن تحویل می‌دهیم»

این مقام ارتش در ادامه گفت ارتش میانمار به آزادی رسانه احترام می گذارد و برای آن ارزش قائل است و فقط روزنامه‌نگارانی را دستگیر کرده است که «باعث ایجاد اغتشاش» شده بودند.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More