سازمان ملل ایران را به نقض تحریم تسلیحاتی یمن متهم کرد | ایران اینترنشنال

سازمان ملل ایران را به نقض تحریم تسلیحاتی یمن متهم کرد

 

سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۲ دی‌ماه، در گزارشی ایران را متهم کرد که ممنوعیت فرستادن سلاح به یمن را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گزارش کارشناسان سازمان ملل، آمده است که ایران مانع رسیدن موشک‌های بالستیکی که حوثی‌ها به‌سوی عربستان شلیک کرده‌اند، نشده است.

انتظار می‌رود که این گزارش، اتهامات آمریکا و عربستان سعودی را مبنی‌بر فرستادن سلاح ایرانی به حوثی‌های یمن، تقویت کند.

در این گزارش آمده است: «نویسندگان این گزارش، بازمانده‌ی قطعات موشکی، تجهیزات نظامی مرتبط و پهپاد‌های نظامی ساخت ایران را یافته‌اند، که پس از اعمال تحریم تسلیحاتی حوثی‌ها، به‌دست آن‌ها رسیده است».

در ادامه‌ی این گزارش ۷۹ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شد، نتیجه‌گیری شده است که: «جمهوری اسلامی ایران، پاراگراف ۱۴ از قطعنامه‌ی ۲۲۱۶ را زیرپا گذاشته است».

قطعنامه‌ی ۲۲۱۶ که در سال ۲۰۱۵ به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید، هرگونه فروش سلاح به یمن را ممنوع اعلام کرد.

کارشناسان سازمان ملل، دوبار به عربستان سعودی سفر کرده‌اند تا بازمانده‌های موشک‌هایی را که حوثی‌ها به خاک عربستان شلیک کرده‌اند، بررسی کنند.

ایران فرستادن سلاح به حوثی‌ها را به‌طور جدی انکار می‌کند و ماه گذشته نیکی هیلی، نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل را به ارائه‌ی شواهد «ساختگی» درباره‌ی موشکی که ۱۳ آبان‌ماه  فرودگاه ریاض را هدف قرار داده بود، متهم کرد.

هیلی، ماه گذشته به شورای امنیت سازمان ملل گفته بود که ایالات متحده خواهان اتخاذ تدابیری علیه این اقدامات ایران است؛ ولی روسیه به‌سرعت به این خبر واکنش نشان داد و اعلام کرد که از چنین اقدامی حمایت نخواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More