سازمان حقوق بشری ریدرس خواستار حضور نماینده بریتانیا در دادگاه نازنین زاغری شد | ایران اینترنشنال

سازمان حقوق بشری ریدرس خواستار حضور نماینده بریتانیا در دادگاه نازنین زاغری شد

 لینا برنارد، حقوق‌دان سازمان حقوق بشری ریدرس بریتانیا، که از دولت این کشور خواسته نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، را رسما به عنوان یک «قربانی شکنجه» در نظر بگیرد، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت: لندن باید در قبال وضعیت این شهروند ایرانی-بریتانیایی نقش فعال‌تری ایفا کرده و در جلسات دادگاه او نماینده داشته باشد.

برنارد با اشاره به اینکه جلسات دادگاه زاغری هیچ‌گاه علنی برگزار نشده و او بر خلاف قوانین بین‌المللی هیچ‌گاه دادگاه منصفانه‌ای نداشته تاکید کرد: «باید یکی از مقامات کنسولی بریتانیا در دادگاه حضور داشته باشد تا حقوق اساسی او حفظ شود.»

برنارد خاطرنشان کرد:« فارغ از آنچه که در دادگاه روز یک‌شنبه رخ دهد، مسئولیت دولت بریتانیا ادامه پیدا خواهد کرد.»

او افزود: لندن می‌تواند علیه افرادی که مسئول بدرفتاری‌های صورت‌ گرفته با زاغری هستند تحریم‌های حقوق بشری اعمال کند.

برنارد تاکید کرد بریتانیا باید با سایر کشورهایی که شهروندانشان شرایط مشابه با زاغری را تجربه کرده‌اند جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند تا «دستگیری خودسرانه شهروندان خارجی» را متوقف کند.

به گفته روپرت اسکیلبک، مدیر ریدرس، این سازمان مدت‌هاست که بر این عقیده است رفتار جمهوری اسلامی با زاغری به منزله شکنجه است و تاکید کرد دولت بریتانیا «باید هرچه در توان دارد از او در برابر آسسیب‌های بیشتر مواظبت کند.»

اسکیلبک با اشاره به موضع قبلی دولت بریتانیا مبنی بر اینکه لندن هیچ وظیفه‌ای برای حفاظت از شهروندان خود در خارج از کشور ندارد گفت: نظر ریدرس این است که به موجب قوانین بین‌المللی «دولت‌ها موظف هستند وقتی شهروندان آنها تحت شکنجه قرار می‌گیرند واکنش نشان دهند.»

بر اساس ارزیابی شورای بین‌المللی توانبخشی قربانیان شکنجه، نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی، در پی زندانی شدنش در ایران به افسردگی شدید، اختلال شدید و مزمن استرس پس از سانحه (پی‌تی‌اس‌دی) و اختلال وسواس فکری و عملی مبتلا شده است.

روزنامه‌های بریتانیایی نوشتند که نازنین زاغری در دو جلسه مشاوره‌ ویدیویی چند ساعته در ماه‌های اکتبر و فوریه گذشته با دو متخصص پزشکی قانونی از آزار و اذیت خود در زندان خبر داده و گفته با کمبود خواب، انزوای طولانی‌مدت، موقعیت‌های استرس‌آور، دستنبد بستن، زنجیر شدن و بستن طولانی چشم مواجه بوده است.

زاغری با اشاره به اینکه در زندان با تهدید اعدام و شکنجه اعضای خانواده‌اش روبرو شده ‌است، اعلام کرد که به او گفته شده اگر جاسوسی برای ایران را قبول نکند، هرگز دخترش را نخواهد دید.

به سفارش شورای بین‌المللی توانبخشی قربانیان شکنجه، یک گزارش پزشکی مستقل ۷۷ صفحه‌ای در مورد وضعیت نازنین زاغری برای دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، فرستاده شده است.

تازه چه خبر؟
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هشدار داد اگر ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید ایران، راه خصومت را انتخاب کند،‌ کشورش هزینه آن را به تهران تحمیل می‌...More
میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، با انتقاد از حملات هوایی اخیر اسرائیل به خاک این کشور گفت که این حملات شبانه نشان‌دهنده افزایش خشونت علیه لبنان است. با...More