سازمان اطلاعاتی بریتانیا: هکرهای ایران به ایمیل‌های ده‌ها نماینده پارلمان بریتانیا دست یافته‌اند | ایران اینترنشنال

سازمان اطلاعاتی بریتانیا: هکرهای ایران به ایمیل‌های ده‌ها نماینده پارلمان بریتانیا دست یافته‌اند

 

سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا می‌گویند هکرهای ایرانی در پشت حملات سایبری برای دست یافتن به ایمیل‌های ده‌ها نماینده پارلمان انگلیس بوده‌اند.

روزنامه گاردین روز شنبه 22 مهرماه در این باره می‌نویسد:«سازمان‌های امنیتی بریتانیا در یک گزارش منتشر نشده ایران را مقصر اصلی در یک حمله سایبری در ماه ژوئن برای دستیابی به ایمیل‌های ده‌ها نماینده پارلمان بریتانیا و دزدیدن اطلاعات آنها معرفی کرده‌اند.

افشای این گزارش نخستین بار توسط روزنامه تایمز صورت گرفته است اما اکنون به طور جداگانه و مستقلی توسط روزنامه گاردین تأیید شده است.»

به گفته گاردین افشای این حمله سایبری از سوی ایران بر علیه نمایندگان پارلمان بریتانیا «در یکی از بدترین زمان‌هایی که می‌توان تصور کرد اتفاق افتاده است.»

روز گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با ترک توافق هسته‌ای اجرای سیاست مقابله با رفتار خرابکارانه ایران در زمینه‌های مختلف، از جمله حملات سایبری بر علیه مؤسسات مالی و مراکز نظامی کشورهای غربی را اعلام کرد. اما رهبران اروپایی، ازجمله ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، با موضع ترامپ برای ترک توافق هسته‌ای مخالفت کرده‌اند.

به گفته گاردین، در درجه اول سازمان‌های امنیتی انگلیس به روسیه برای این حمله سایبری مشکوک بوده‌اند اما این مسأله اکنون منتفی شده است، زیرا تمام شواهد و اسناد، انگشت اتهام را مشخصاً متوجه ایران می‌کند.

بنابر یک بررسی از سوی 'مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا' که یک سازمان ویژه برای مقابله با حملات سایبری است، ایران مقصر اصلی این حملات سایبری بر علیه پارلمان بریتانیا بوده است.

یک سخنگوی این مرکز به گاردین گفته است: «در حال حاضر هرگونه توضیح بیشتر در این مورد درحالی که تحقیقات ما هنوز ادامه دارد به صلاح نیست.»

گاردین می‌افزاید: «در حمله سایبری بر روی پارلمان بریتانیا در تاریخ 22 ژوئن، ایمیل آدرس‌های ده‌ها نماینده پارلمان ازجمله ترزا می نخست‌وزیر کشور و وزرای ارشد کابینه او مورد حمله و دزدی محتوای آنها قرار گرفته است.

یک کارشناس اینترنتی به گاردین گفته است که «این حملات دقیق و شدید بوده است و به‌نظر می‌رسد یک دولت خارجی در پشت عملیات آن قرار داشته است.»

اندرو بریجن نماینده پارلمان بریتانیا از حزب محافظه‌کار می‌گوید: «دست‌یابی به ایمیل این نمایندگان می‌توانسته آنها را در مقابل هرگونه باج‌خواهی سیاسی و غیره خلع سلاح کند. مردم حوزه انتخاباتی این نمایندگان نامه‌نگاری‌های خود را به خصوصی‌ترین شکل و محتوا برای آنها می‌نویسند.»

 

تازه چه خبر؟
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هشدار داد اگر ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید ایران، راه خصومت را انتخاب کند،‌ کشورش هزینه آن را به تهران تحمیل می‌...More
میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، با انتقاد از حملات هوایی اخیر اسرائیل به خاک این کشور گفت که این حملات شبانه نشان‌دهنده افزایش خشونت علیه لبنان است. با...More