زلزله سواحل اژه: تعداد کشته‌ها در ترکیه و یونان به ۳۹ نفر افزایش یافت | ایران اینترنشنال

زلزله سواحل اژه: تعداد کشته‌ها در ترکیه و یونان به ۳۹ نفر افزایش یافت

یک روز پس از زلزله شدید در سواحل دریای اژه که بخش‌هایی از ترکیه و یونان را لرزاند، آمار قربانیان این زلزله افزایش یافته و عملیات جست‌وجو برای یافتن بازماندگان از زیر آوار نیز همچنان ادامه دارد.

به گفته منابع رسمی ترکیه، شمار جان‌باختگان زمین لرزه اخیر در این کشور به ۳۹ نفر و شمار زخمی‌ها به ۸۸۵ نفر افزایش یافته است.  

این در حالی است که پیشتر خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۰ آبان گزارش داد شمار کشته‌شدگان زلزله روز جمعه در ترکیه به ۳۵ نفر افزایش پیدا کرده بود.

خبرگزاری آناتولی، تعداد کل زخمی‌های این زلزله را بیش از ۸۰۰ نفر اعلام کرده بود.

همچنین مراد کوروم، وزیر محیط ‌زیست و شهرسازی ترکیه، روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات جست‌وجو و نجات فقط در ۸ ساختمان از مجموع ۱۷ ساختمانی که در منطقه بایراکلی ازمیر به‌طور کامل تخریب شده، پایان یافته است.

او اضافه کرد که تلاش گروه‌های امدادی در دیگر ساختمان‌ها همچنان ادامه دارد.

در حالی که عملیات جست‌وجو در طول شب گذشته نیز ادامه داشت به گزارش خبرگزاری آناتولی، برخی از ساکنان ازمیر ترجیح دادند شب را بیرون از خانه و در چادرهای خود یا هلال احمر سپری کنند.

 

 

زلزله روز جمعه در سواحل دریای اژه از سوی مرکز لرزه‌نگاری آمریکا به بزرگی ۷ درجه و از سوی دولت ترکیه به قدرت ۶/۶ ارزیابی شده است.

این زلزله علاوه بر استان ازمیر که سومین منطقه پرجمعیت ترکیه است، جزیره ساموس یونان در دریای اژه را نیز لرزاند و دو نفر در این جزیره کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان قرار است روز شنبه به ساموس سفر کند. پیشتر یک وزیر مشاور در حفاظت غیرنظامی یونان در سفر به این جزیره اوضاع را «بسیار دشوار» توصیف کرده بود.

دو نفری که در این جزیره کشته شدند دو دانش‌‌آموز ۱۵ و ۱۷ ساله بودند که در بازگشت از مدرسه زیر آوار یک دیوار جان باختند.

زلزله روز جمعه در ازمیر، نگرانی‌ها را از تحرکات گسل شمال آناتولی و وقوع احتمالی یک زمین‌لرزه بزرگ در استانبول، پایتخت اقتصادی ترکیه، افزایش داده است.

در زلزله‌ای که سال ۱۹۹۹ در شمال غربی ترکیه به بزرگی ۷/۴ به وقوع پیوست، بیش از ۱۷ هزار نفر کشته شدند که هزار نفر از قربانیان ساکن شهر استانبول بودند.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More