زلزله سواحل اژه: تعداد کشته‌ها در ترکیه و یونان به ۳۹ نفر افزایش یافت | ایران اینترنشنال

زلزله سواحل اژه: تعداد کشته‌ها در ترکیه و یونان به ۳۹ نفر افزایش یافت

یک روز پس از زلزله شدید در سواحل دریای اژه که بخش‌هایی از ترکیه و یونان را لرزاند، آمار قربانیان این زلزله افزایش یافته و عملیات جست‌وجو برای یافتن بازماندگان از زیر آوار نیز همچنان ادامه دارد.

به گفته منابع رسمی ترکیه، شمار جان‌باختگان زمین لرزه اخیر در این کشور به ۳۹ نفر و شمار زخمی‌ها به ۸۸۵ نفر افزایش یافته است.  

این در حالی است که پیشتر خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۰ آبان گزارش داد شمار کشته‌شدگان زلزله روز جمعه در ترکیه به ۳۵ نفر افزایش پیدا کرده بود.

خبرگزاری آناتولی، تعداد کل زخمی‌های این زلزله را بیش از ۸۰۰ نفر اعلام کرده بود.

همچنین مراد کوروم، وزیر محیط ‌زیست و شهرسازی ترکیه، روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات جست‌وجو و نجات فقط در ۸ ساختمان از مجموع ۱۷ ساختمانی که در منطقه بایراکلی ازمیر به‌طور کامل تخریب شده، پایان یافته است.

او اضافه کرد که تلاش گروه‌های امدادی در دیگر ساختمان‌ها همچنان ادامه دارد.

در حالی که عملیات جست‌وجو در طول شب گذشته نیز ادامه داشت به گزارش خبرگزاری آناتولی، برخی از ساکنان ازمیر ترجیح دادند شب را بیرون از خانه و در چادرهای خود یا هلال احمر سپری کنند.

 

 

زلزله روز جمعه در سواحل دریای اژه از سوی مرکز لرزه‌نگاری آمریکا به بزرگی ۷ درجه و از سوی دولت ترکیه به قدرت ۶/۶ ارزیابی شده است.

این زلزله علاوه بر استان ازمیر که سومین منطقه پرجمعیت ترکیه است، جزیره ساموس یونان در دریای اژه را نیز لرزاند و دو نفر در این جزیره کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان قرار است روز شنبه به ساموس سفر کند. پیشتر یک وزیر مشاور در حفاظت غیرنظامی یونان در سفر به این جزیره اوضاع را «بسیار دشوار» توصیف کرده بود.

دو نفری که در این جزیره کشته شدند دو دانش‌‌آموز ۱۵ و ۱۷ ساله بودند که در بازگشت از مدرسه زیر آوار یک دیوار جان باختند.

زلزله روز جمعه در ازمیر، نگرانی‌ها را از تحرکات گسل شمال آناتولی و وقوع احتمالی یک زمین‌لرزه بزرگ در استانبول، پایتخت اقتصادی ترکیه، افزایش داده است.

در زلزله‌ای که سال ۱۹۹۹ در شمال غربی ترکیه به بزرگی ۷/۴ به وقوع پیوست، بیش از ۱۷ هزار نفر کشته شدند که هزار نفر از قربانیان ساکن شهر استانبول بودند.

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More