زلزله ترکیه: نجات دختر ۳ ساله پس از ۶۵ ساعت؛ آمار کشته‌های ازمیر به ۸۵ نفر رسید | ایران اینترنشنال

زلزله ترکیه: نجات دختر ۳ ساله پس از ۶۵ ساعت؛ آمار کشته‌های ازمیر به ۸۵ نفر رسید

سه روز پس از زلزله پرقدرت در سواحل دریای اژه که خرابی‌های بسیاری در استان ازمیر در غرب ترکیه بر جای گذاشت، یک دختر سه ساله و یک دختر ۱۴ ساله از زیر آوار نجات داده شد. با این حال تعداد کشته‌های این زلزله در استان ازمیر نیز به ۸۵ نفر افزایش یافته است.

تیم‌های امداد و نجات در ازمیر این دختربچه به نام «الیف» را در حالی که به مدت ۶۵ ساعت زیر آوار زلزله بود، نجات دادند و بر روی برانکارد به یک آمبولانس منتقل کردند.

خبرگزاری آناتولی نوشت که الیف صد و ششمین نفری است که زنده از زیر آوار یک ساختمان نجات داده شد. 

پیشتر مادر، دو خواهر و برادر الیف زنده روز شنبه از زیر آوار نجات داده شده بودند، اما برادر الیف بعدا جان خود را از دست داد.

محمد گلی‌اوغلو، رئیس مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه (آفاد) در حساب توییتر خود نوشت: «دخترمان الیف از آوار آپارتمان دوغان‌لار زنده نجات داده شد.»

کمی پیش از نجات الیف، ایدیل شیرین یک دختر ۱۴ ساله پس از ۵۸ ساعت از زیر آوار نجات داده شده بود. اما خوشحالی خانواده ایدیل چندان طول نکشید، زیرا به نوشته روزنامه حریت، بلافاصله اعلام شد که خواهر این دختر زیر آوار جان داد.

 همچنین امدادگران توانسته بودند یک مرد ۷۰ ساله را ۳۳ ساعت پس از وقوع زلزله از زیر آوار خارج کنند. 

به گزارش شبکه ترکی‌زبان سی‌ان‌ان، تصور می‌شود که هنوز حدود ۲۰ نفر در زیر آوارهای یکی از ساختمان‌های ویران شده، قرار دارند.

براساس اعلام آفاد٬‌ در این زلزله ۱۷ ساختمان در شهر بایراکلی استان ازمیر تخریب شد که آواربرداری ۹ ساختمان پایان یافته و تلاش تیم‌های امداد و نجات در هشت ساختمان دیگر ادامه دارد. 

نزدیک به ۸ هزار امدادگر و ۲۵ سگ برای این عملیات بسیج شده‌اند.

با دو دانش‌آموزی که در یکی از جزایر یونان بر اثر این زلزله جان باختند، آمار کل قربانیان زلزله سواحل اژه به ۸۷ نفر افزایش می‌یابد.

این زلزله در ترکیه، تاکنون ۹۹۴ زخمی برجای گذاشته که از این میان حدود ۲۲۰ نفر در بیمارستان‌ها همچنان بستری هستند.

همچنین بیش از ۳۵۰۰ چادر و ۱۳ هزار تخت برای پناه دادن آوارگان در نظر گرفته شده است. 

زلزله روز جمعه بنا بر گزارش آفاد، ۱۲۰۰ پس‌لرزه داشت که قدرت ۴۳ مورد از آنها بیش از ۴ ریشتر بود. این زلزله، مرگبارترین زلزله ترکیه طی یک دهه اخیر به شمار می‌رود.

پیشتر در سال ۲۰۱۱ زلزله در شهر وان در شرق ترکیه، بیش از ۵۰۰ کشته برجای گذاشت. 

همچنین در ژانویه سال جاری میلادی، زلزله‌ای در استان الازیغ در شرق ترکیه به قدرت ۶/۷، جان ۴۱ نفر را گرفت. 

زلزله روز جمعه، نگرانی‌ها را از تحرکات گسل شمال آناتولی و وقوع احتمالی یک زمین‌لرزه بزرگ در استانبول، پایتخت اقتصادی ترکیه، افزایش داده است.

در زلزله‌ای که سال ۱۹۹۹ در شمال غربی ترکیه به بزرگی ۷/۴ به وقوع پیوست، بیش از ۱۷ هزار نفر کشته شدند که هزار نفر از قربانیان ساکن شهر استانبول بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More
دو مقام کاخ سفید روز یک شنبه تایید کردند که جو بایدن در نظر دارد برای کاهش انتقال ویروس کرونا، روز دوشنبه محدودیت‌های جدید مسافرتی به ایالات متحده را...More
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More