رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان: بازگشت به توافق هسته‌ای اشتباه است | ایران اینترنشنال

رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان: بازگشت به توافق هسته‌ای اشتباه است

آگوست هنینگ، رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان، بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را کاری اشتباه خواند و گفت به مقاصد جمهوری اسلامی در حوزه هسته ای بسیار مشکوک است.

هنینگ در گفت وگو با جروزلم پست گفت: «ایران هسته‌ای تهدیدی علیه تمام منطقه خواهد بود.»

او گفت: اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، این امر به «مسابقه تسلیحاتی در سراسر خاورمیانه» منجر می‌شود که این برای منطقه «خبری بد» خواهد بود.

رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان با اشاره به مخالفتش با برجام گفت که حکومت ایران واقعا علاقه‌ای ندارد که برای محدود شدن دسترسی خود به سلاح هسته‌ای اقدامات لازم را انجام دهد.

او گفت: «نقش ایران در منطقه چندان مثبت نیست. ما همین مشکل را در برنامه موشکی ایران می‌بینیم. اگر کسی بخواهد چنین برنامه موشکی بلندپروازانه‌ای را اجرا کند- که در این زمینه موفقیت‌هایی نیز به دست آورده‌اند- قطعا موشک را برای مقاصد دفاعی لازم ندارید بلکه می‌خواهید از آن استفاده نظامی کنید.»

هنینگ گفت که اگر کشوری قصد استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای را نداشته باشد، داشتن چنین موشک‌های دوربردی قابل درک نیست و خاطرنشان کرد که به همین دلیل است که به شدت به برنامه هسته‌ای ایران مشکوک است.

او افزود: «تا زمانی‌که ایرانی‌ها چنین برنامه موشکی بلندپروازانه‌ای دارند و با توجه به اینکه سابقه این کشور در تلاش برای دستیابی به تجهیزات هسته‌ای و کلاهک‌های موشکی غیرمتعارف بسیار مشکوک است، من به مذاکرات کنونی با ایران بسیار بدبین هستم.»

گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام در حال حاضر تا آغاز به کار دولت جدید ایران متوقف شده و کشورهای حاضر در این مذاکرات در انتظار موضع‌گیری دولت ابراهیم رییسی درباره توافق هسته‌ای احتمالی هستند.

با توجه به منقضی شدن توافق نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تهران، کشورهای غربی حاضر در مذاکرات ابراز نگرانی کرده‌اند که در وقفه کنونی جمهوری اسلامی ممکن است از عدم نظارت آژانس استفاده کرده و به دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نزدیک‌تر شود.

 

 

تازه چه خبر؟
نشریه تایم به روال هر ساله خود فهرستی از ۱۰۰ «چهره موثر» را منتشر کرده است که در میان آنها نام نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، و همچنین ابراهیم...More
داده‌های جدید آزمایش‌های بالینی واکسن مدرنا نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن در طول زمان کاهش می‌یابد و تزریق واکسن تقویت کننده و یادآوری ضروری است...More
وبسایت «صدای میراث» گزارش داده است که یک محموله ۱۲ کیلوگرمی جواهرات از افغانستان وارد ایران شده و بخشی از آن در بازار سیاه به فروش رسیده است. به...More
جواد آقازاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، از بستری ۳۲۸ بیمار کرونا در آی‌سی‌یو و جان‌باختن ۲۸ نفر در بیست و‌ چهار ساعت گذشته خبر داد...More
کاخ سفید در واکنش به گزارشی درباره تماس‌های مخفیانه مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با همتای چینی خود در پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ،...More