رییس موساد در مراسم تودیع: ما به قلبِ قلب ایران نفوذ کرده‌ایم | ایران اینترنشنال

رییس موساد در مراسم تودیع: ما به قلبِ قلب ایران نفوذ کرده‌ایم

یوسی کوهن، رییس موساد، در مراسم تودیع خود گفت دستگاه اطلاعاتی اسرائیل توانسته به «قلبِ قلب» ایران نفوذ کرده و با افشای برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، اعتماد به نفس تهران را تضعیف کند.  

رییس موساد روز دوشنبه در پایان دوره ریاست پنج ساله خود بر این سازمان گفت: «ما به قلبِ قلب دشمن خود، ایران، نفوذ کرده‌ایم.»

او افزود: «ما به طور مدام اطلاعات آنها را جمع‌آوری و اسرارشان را برملا کرده‌ایم و غرور و اعتماد به نفس‌شان را تضعیف کردیم.»

کوهن با اشاره به اقدام سرویس‌های امنیتی اسرائیل در سرقت حجم انبوهی از اسناد هسته‌ای ایران از انباری در نزدیکی تهران در سال ۲۰۱۸ گفت این عملیات «برنامه نظامی هسته‌ای ایران، حفظ قابلیت‌های هسته‌ای این کشور در عرصه نظامی و سایر تقلب‌ها و دروغ را برای همه جهان برملا کرد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در مراسم خداحافظی یوسی کوهن، گفت: «من نمی‌خواهم و نمی‌توانم به جزییات کارهایی اشاره کنم که برای مقابله با رژیم آیت‌الله‌ها که ما را تهدید به نابودی می‌کنند، انجام داده‌ایم.»

نتانیاهو گفت وقتی کوهن در سال ۲۰۱۶ ریاست موساد را به عهده گرفت به او تاکید کرد که مهم‌ترین مسئولیت او «متوقف کردن ایران» است و خاطرنشان کرد عملیات سرقت اطلاعات هسته‌ای ایران از انباری در نزدیکی تهران «یکی از شکوهمندترین دستاوردهای موساد در تمام روزهای فعالیتش» بود.

کشتن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه و معمار برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، انفجار‌های اسرارآمیز در سایت‌های هسته‌ای ایران و سرقت انبوه اسناد هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸، از جمله اقداماتی است که در دوران ریاست کوهن بر موساد، به اسرائیل نسبت داده شده است.

کوهن پیش از ریاست موساد، مشاور امنیت ملی دولت اسرائیل بود و در تلاش‌های ناموفق اسرائیل برای جلوگیری از دولت باراک اوباما برای ورود به توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ نقش فعالی داشت.

او روز یک‌شنبه خواستار افزایش فعالیت‌های اسرائیل علیه جمهوری اسلامی شده و تاکید کرده بود که باید با این اقدام‌ها ایران متوجه شود که اگر از خط قرمزها عبور کند باید «هزینه هنگفتی» پرداخت کند.

ریاست کوهن بر موساد روز سه‌شنبه پایان می‌یابد و داوید بارنیا، که در دو سال اخیر معاون او بوده، در این سمت آغاز به کار خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More