رییس‌جمهور اوکراین خواستار سرعت بخشیدن به عضویت این کشور در ناتو شد | ایران اینترنشنال

رییس‌جمهور اوکراین خواستار سرعت بخشیدن به عضویت این کشور در ناتو شد

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌، از ناتو خواست تا روند عضویت این کشور در ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، را سرعت بخشد. زلنسکی، این کار را تنها راه پایان جنگ با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه عنوان کرده است.

رییس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این درخواست کشورش را مطرح کرد.

زلنسکی همچنین از ناتو خواست تا حضور نظامی قوی‌تری در منطقه دریای سیاه داشته باشد.

همزمان جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری روز سه‌شنبه خود به این موضوع اشاره کرد و گفت که اوکراین آرزوی دیرینه‌ای برای عضویت در ناتو داشته و دولت بایدن نیز در این مورد با اوکراین گفت‌وگوهایی کرده است.

ساکی همچنین گفت که آمریکا حمایت‌کننده جدی اوکراین بوده اما عضویت این کشور در ناتو تصمیمی است که اتخاذ آن به عهده این سازمان است.

در مقابل، دولت روسیه نزدیک شدن اوکراین به ناتو و درخواستش برای عضویت در ناتو را باعث تشدید درگیری‌ها در منطقه دونباس دانست، جایی که در روزهای اخیر شاهد افزایش خشونت‌ها بوده است.

به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، عضویت اوکراین در ناتو برای حل مناقشه و مشکلات داخلی این کشور هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و تنها وضعیت را بدتر خواهد کرد.

در همین حال، دبیرکل ناتو نیز در توییتی، با ابراز نگرانی‌ جدی از فعالیت‌های نظامی روسیه در مناطق مرزی و در درون خاک اوکراین، تاکید کرده که ناتو قاطعانه از حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی این کشور حمایت می‌کند و به همکاری نزدیک خود با این کشور متعهد است.

 اوکراین هفته گذشته روسیه را متهم کرد که هزاران نفر از نیروهای نظامی‌اش را در مرزهای شمالی و شرقی خود و شبه جزیره کریمه مستقر کرده است. روسیه در مقابل، گفته که این فعالیت‌ها، کشوری را تهدید نمی‌کند.

روسیه شبه جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ اشغال و ضمیمه خاک خود کرد. متحدان اوکراین پس از این اتفاق به دفاع از اوکراین شتافتند و با صدور بیانیه‌هایی به روسیه در مورد اقدام‌های بعدی‌اش هشدار دادند.

نیروهای دولتی اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در منطقه دونباس در حال جنگ هستند. گفته می‌شود که در این درگیری‌ها، حدود ۱۴ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

از سال گذشته و در پی توافق آتش‌بس، درگیری‌ها در این منطقه به کم‌ترین حد در سال‌های گذشته رسیده بود ولی اکنون باردیگر کی‌یف و مسکو یکدیگر را به تشدید درگیری‌ها در این منطقه متهم می‌کنند.

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More