رژه «روز قدس» شبه‌نظامی‌های شیعه وابسته به ایران در بغداد | ایران اینترنشنال

رژه «روز قدس» شبه‌نظامی‌های شیعه وابسته به ایران در بغداد

در «روز قدس»، شبه‌نظامی‌های شیعه عراق در شهر بغداد رژه رفتند. تصویر علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در این رژه جایگاهی ویژه داشت.

«روز قدس» نامی است که روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۵۸ بر آخرین جمعه ماه رمضان گذاشت. از آن زمان، هر سال در این روز، در ایران و بعضی کشورهای دیگر تجمعات و راه‌پیمایی‌هایی در حمایت از مردم فلسطین برگزار می‌شود. متولی برگزاری بسیاری از این تجمعات حکومت جمهوری اسلامی ایران است.

معین الخاتمی (MO'EEN AL-KATHEMI)، یکی از شبه‌نظامی‌های عراقی حاضر در این رژه، به خبرگزاری رویترز گفت: «این راهپیمایی در رد صلح قرن است که ترامپ برنامه‌اش را ریخته است تا جنبش فلسطینی‌ها را به شیوه خودش منحط کند. اما مردم این پیشنهاد را رد می‌کنند و این توطئه شکست خواهد خورد.»

پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، ایران با بازگشت تحریم‌های آمریکا روبه‌روست که مقدم بر دیگر موارد، نظام بانکداری و صادرات نفت خام ایران را هدف قرار داده است. ماه گذشته، صادرات نفت ایران به روزی حداکثر ۴۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.

این هفته، مقامات آمریکایی از نشانه‌های مشکلات مالی در گروه‌های وابسته به ایران، از جمله حزب‌الله لبنان، خبر دادند.

آمریکا برای بازگشت ایران به مذاکره، ۱۲ شرط گذاشته است. شرط هفتم تاکید می‌کند که «ایران باید به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد و از خلع سلاح تشکل‌های ستیزه‌جوی شبه‌نظامی شیعه در عراق ممانعت نکند».

در شرط یازدهم، از ایران خواسته شده است «ایران باید حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران از گروه‌های تروریستی و شرکای شبه‌نظامی آن‌ها را متوقف کند».

شرط دوازدهم درباره پایان تهدید ایران علیه حاکمیت اسراییل است و از ایران خواسته شده است «از رفتارهای تهدید‌آمیز علیه کشورهای همسایه، که بسیاری از آن‌ها از متحدان آمریکا به شمار می‌روند، دست بردارد که این تهدید به نابودی اسراییل و همچنین شلیک موشک به‌ سوی عربستان سعودی و امارات را نیز شامل می‌شود. همچنین، ایران باید از تهدید حمل‌ونقل بین‌المللی و حملات سایبری دست بردارد».

هم‌زمان با راهپیمایی روز قدس در ایران و چند کشور دیگر، اجلاس مکه، به دعوت عربستان سعودی، رهبران عربی را گرد هم آورده تا «تهدید ایران» را بررسی کنند.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More