رویترز: ایران در ازای ارسال بنزین از ونزوئلا سوخت جت می‌گیرد | ایران اینترنشنال

رویترز: ایران در ازای ارسال بنزین از ونزوئلا سوخت جت می‌گیرد

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه منبع آگاه نوشت که ونزوئلا در ازای واردات بنزین از ایران، سوخت جت به این کشور صادر می‌کند.

بنابراین گزارش، این مبادله به موجب بخشی از توافق سه سال قبل شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «پترولئوس دی ونزوئلا» و شرکت ملی نفت ایران صورت می‌گیرد.

به گزارش رویترز، شرکت ملی نفت ایران، هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل، شرکت پترولئوس دی و وزارت نفت ونزوئلا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

این گزارش می افزاید با توجه به اینکه فرودگاه‌های ونزوئلا به دلیل شیوع کرونا تعطیل است، این کشور با مازاد سوخت جت مواجه شده است.

به گفته یکی از منابع آگاه، سوخت جت از طریق تانکرهایی که بنزین ایران را به ونزوئلا می برند به ایران منتقل می‌شود و بدین ترتیب این تانکرها در دو مسیر رفت و برگشت با ظرفیت کامل بار حرکت می‌کنند.

این منبع آگاه افزود: قیمت هر محموله پس از ارسال محاسبه خواهد شد و در صورت اختلاف ارزش محموله‌ها، این اختلاف در محموله‌های بعدی جبران می‌شود.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت رفینیتیو ایکون، که مسیر کشتی‌ها را ثبت می‌کند، از ماه می سال ۲۰۲۰ تاکنون کشتی‌های ایرانی دست‌کم سه بار در بنادر ونزوئلا لنگر انداخته‌اند.

هنوز مشخص نیست که ایران این سوخت جت را به مصرف داخلی می‌رساند یا آن را دوباره در بازار به فروش می‌رساند.

ایران تاکنون طی چند مرحله از طریق کشتی به ونزوئلا بنزین، خواربار، و تجهیزات پالایشگاهی ارسال کرده است.

به گزارش رویترز به نقل از یک منابع آگاه، در جدیدترین مورد، نفتکش ایرانی فورچون در اوایل فوریه در بندر پورتو لاکروز در شرق ونزوئلا ۳۰۰ هزار بشکه بنزین ایران را تحویل داد و در مقابل ۲۵۰ هزار بشکه سوخت جت ونزوئلا را برای ایران بارگیری کرد.   

در یکی دیگر از محموله‌ها ونزوئلا به ایران اکسید آلومینیوم ارسال کرد. مقامات آمریکایی می‌گویند ونزوئلا در ازای بنزین به ایران طلا نیز داده است.

تازه چه خبر؟
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More