رویترز: ایران در ازای ارسال بنزین از ونزوئلا سوخت جت می‌گیرد | ایران اینترنشنال

رویترز: ایران در ازای ارسال بنزین از ونزوئلا سوخت جت می‌گیرد

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه منبع آگاه نوشت که ونزوئلا در ازای واردات بنزین از ایران، سوخت جت به این کشور صادر می‌کند.

بنابراین گزارش، این مبادله به موجب بخشی از توافق سه سال قبل شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «پترولئوس دی ونزوئلا» و شرکت ملی نفت ایران صورت می‌گیرد.

به گزارش رویترز، شرکت ملی نفت ایران، هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل، شرکت پترولئوس دی و وزارت نفت ونزوئلا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

این گزارش می افزاید با توجه به اینکه فرودگاه‌های ونزوئلا به دلیل شیوع کرونا تعطیل است، این کشور با مازاد سوخت جت مواجه شده است.

به گفته یکی از منابع آگاه، سوخت جت از طریق تانکرهایی که بنزین ایران را به ونزوئلا می برند به ایران منتقل می‌شود و بدین ترتیب این تانکرها در دو مسیر رفت و برگشت با ظرفیت کامل بار حرکت می‌کنند.

این منبع آگاه افزود: قیمت هر محموله پس از ارسال محاسبه خواهد شد و در صورت اختلاف ارزش محموله‌ها، این اختلاف در محموله‌های بعدی جبران می‌شود.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت رفینیتیو ایکون، که مسیر کشتی‌ها را ثبت می‌کند، از ماه می سال ۲۰۲۰ تاکنون کشتی‌های ایرانی دست‌کم سه بار در بنادر ونزوئلا لنگر انداخته‌اند.

هنوز مشخص نیست که ایران این سوخت جت را به مصرف داخلی می‌رساند یا آن را دوباره در بازار به فروش می‌رساند.

ایران تاکنون طی چند مرحله از طریق کشتی به ونزوئلا بنزین، خواربار، و تجهیزات پالایشگاهی ارسال کرده است.

به گزارش رویترز به نقل از یک منابع آگاه، در جدیدترین مورد، نفتکش ایرانی فورچون در اوایل فوریه در بندر پورتو لاکروز در شرق ونزوئلا ۳۰۰ هزار بشکه بنزین ایران را تحویل داد و در مقابل ۲۵۰ هزار بشکه سوخت جت ونزوئلا را برای ایران بارگیری کرد.   

در یکی دیگر از محموله‌ها ونزوئلا به ایران اکسید آلومینیوم ارسال کرد. مقامات آمریکایی می‌گویند ونزوئلا در ازای بنزین به ایران طلا نیز داده است.

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More