روسیه هم از پیمان منع سلاح‌ هسته‌ای با آمریکا خارج شد | ایران اینترنشنال

روسیه هم از پیمان منع سلاح‌ هسته‌ای با آمریکا خارج شد

 

روسیه  در واکنش به خروج آمریکا از پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای، از این پیمان خارج شد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در جلسه‌ای با وزیران خارجه و دفاع گفت که این کشور عضویت خود در پیمان منع تسلیحات هسته‌ای میان‌برد دوران جنگ سرد را معلق کرده است.

ولادیمیر پوتین گفت کشورش تولید تسلیحات جدید را از سر خواهد گرفت و به وزیرانش دستور داد با آمریکا درباره خلع سلاح گفتگو نکنند. پوتین به  ارتش روسیه دستور داده که  موشک‌های کروز دریایی را به موشک‌های زمین به هوا تبدیل کند؛ چنین اقدامی تحت پیمان موشک‌های میان‌برد روسیه و آمریکا ممنوع کرد.

روز جمعه ۱۲ بهمن ماه، آمریکا اعلام کرد پیروی از این پیمان را از روز شنبه متوقف خواهد کرد.

در بیانیه‌ای صادر شده از سوی کاخ سفید آمده بود که « آمریکا از شنبه ۱۳ بهمن تعهدات خود در چهارچوب پیمان INF (منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد ) را به حالت تعلیق درآورده و به تدریج روند خروج از این پیمان را شروع می‌‌کند».

براساس این پیمان، تعلیق شش ماه طول می‌کشد و به گفته دولت آمریکا چنانچه روسیه به تعهداتش عمل نکند، این تعلیق به خروج دائمی آمریکا از پیمان کنترل تسلیحات ۱۹۸۷ می‌انجامد؛ پیمانی که با امضای رونالد ریگان و میخاییل گورباچف هر دو طرف را از استقرار موشک‌های زمین پایه کوتاه برد و میان برد در اروپا منع می‌کند.

خواست دولت آمریکا این است که روسیه باید به تعهداتش عمل کند؛ یعنی همه موشک‌ها، پرتابگرها و تجهیزاتی که ناقض متن پیمان هستند را نابود کند.

هر دو کشور یکدیگر را به نقض پیمان متهم می‌کنند. آمریکا روسیه را متهم کرده که با تولید موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر، پیمان را نقض کرده. حال آنکه مسکو ادعا می‌کند برد موشک مذکور ۴۸۰ کیلومتر است و پیمان نقض نمی‌شود. روسیه با رد ادعای آمریکا واشنگتن را به بهانه‌جویی برای خروج از این پیمان و توسعه موشک‌های جدید خود متهم می کند.

در همین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ادعا کرده که هم‌پیمانانش در ناتو کاملا از تصمیم آمریکا در زمینه خروج از پیمان منع موشک‌های میان‌برد حمایت می‌کنند. از سوی دیگر ناتو آزمایش، تولید و استفاده مخفیانه روسیه از سامانه موشکی برای امنیت اروپا و اقیانوس اطلس را خطرناک ارزیابی کرده‌ و حمایت خود را از اقدام آمریکا اعلام کرده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان با اشاره به اینکه روسیه آشکارا پیمان پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده، جهان بدون این پیمان را ناامن خوانده است.

دونالد ترامپ پیشتر در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که به دلیل نقض مکرر این پیمان توسط روسیه ، آمریکا از پیمان مذکور خارج خواهد شد. این در حالی است که روسیه پرواز پهپادهای آمریکایی را شکستن پیمان منع کاربرد موشک‌های میان‌برد دانسته بود.

 

تازه چه خبر؟
سنای آمریکا با ۸۴ رای موافق و ۱۵ رای مخالف صلاحیت جنت یلن را به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا تایید کرد. یلن که قبلا رییس بانک مرکزی آمریکا بوده،...More
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۵۰ درصدی بلیت هواپیما خبر داد و گفت که با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می‌شوند...More
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را به اتهام تحریک به شورش در یک سخنرانی خطاب به هوادارانش قبل از...More
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More