رهبر مخالفان دولت بلاروس از اتحادیه اروپا خواست انتخابات را به رسمیت نشناسند | ایران اینترنشنال

رهبر مخالفان دولت بلاروس از اتحادیه اروپا خواست انتخابات را به رسمیت نشناسند

با ادامه اعتراضات در بلاروس اسوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان دولت، از شورای اتحادیه اروپا خواست انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را به دلیل «تقلبی» بودن به رسمیت نشناسد.

هم‌زمان قرار است رهبران کشورهای اروپایی در جلسه‌ای فوق‌العاده درباره انتخابات بلاروس و سرکوب‌های پس از آن به بحث بپردازند.

تیخانوفسکایا چهارشنبه ۲۹ مرداد با درخواست از اروپا برای احترام به مردم بلاروس،‌ به شورای اتحادیه اروپا گفت «انتخابات تقلبی» ریاست‌جمهوری این کشور را به رسمیت نشناسد.

او که در حال حاضر در کشور لیتوانی پناهنده شده، این درخواست را با صدور یک پیام ویدیویی مطرح کرد.

از سوی دیگر جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توییتر نوشت قرار است برای رهبران اتحادیه اروپا درباره تحریم کسانی که در «جعل نتایج انتخابات» و «سرکوب و خشونت» دخیل بوده‌اند، صحبت کند.

روز سه‌شنبه دهمین روز پیاپی از اعتراض‌ها شهروندان در بلاروس با تجمع هزاران نفر از شهروندان در میدان استقلال مینسک برگزار شد. اعتراض‌ها با درخواست برگزاری مجدد انتخابات شکل گرفت و سپس معترضان خواستار رفتن الکساندر لوکاشنکو،‌ رییس‌جمهوری این کشور، شده‌اند.

لوکاشنکو ابتدا برگزاری انتخابات مجدد را رد کرده بود، اما با ادامه اعتراض‌ها وعده داد «پس از تصویب یک قانون اساسی جدید» برای این کشور انتخابات ریاست‌جمهوری دیگری برگزار شود.

با این حال اعتراض‌ها ادامه یافته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با درخواست استونی و آمریکا در همین زمینه به بحث پرداخت. اورماس رینسالو، وزیر خارجه استونی، در بیانیه‌ای به ۱۵ عضو شورای امنیت گفت: «استفاده از دیپلماسی پیشگیرانه در همه سطوح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

در حالی که پوتین خواستار عدم دخالت و فشار خارجی به رییس‌جمهور بلاروس شده،؛ اروپا از مقام‌های بلاروس خواسته‌ از به کارگیری خشونت علیه شهروندان اجتناب کرده و به مذاکره با آن‌ها بپردازند.

از سوی دیگر هم‌زمان با برگزاری رزمایش نظامی در مرزهای غربی بلاروس، رییس‌جمهوری این کشور ضمن اعزام نیرو به این منطقه گفت به ارتش دستور داده در وضعیت «آماده مبارزه» در مرزها قرار بگیرند.

این بزرگترین اعتراضات دولتی در دوره ۲۶ساله زمامداری لوکاشنکو به حساب می‌آید.

در مقابل تیخانوفسکایا که یک معلم سی و هفت ساله است در عرض چند هفته به رهبر مخالفان دولت بدل شده و اعلام کرده آماده است مسئولیت را بر عهده بگیرد.

 

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More