رهبر داعش در بیابان‌های بین عراق و سوریه پنهان شده‌ است | ایران اینترنشنال

رهبر داعش در بیابان‌های بین عراق و سوریه پنهان شده‌ است

 

ژنرال یحیی رسول، سخنگوی ستاد عملیات مشترک عراق، اعلام کرد که ابو‌بکر البغدادی، رهبر دولت خودخوانده اسلامی، هنوز زنده است.

رسول در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز، افزود: «بر اساس اطلاعات ما، البغدادی در حال حرکت بین مناطق بیابانی مرز عراق و سوریه است».

منابع اطلاعاتی عراق تأکید می‌کنند که مناطق اصلی حرکت البغدادی، بین شهر‌های القائم در عراق و البوکمال در سوی دیگر مرز در سوریه است. این مناطق بر ساحل رود فرات قرار گرفته‌اند.

پیش‌تر نیز ارتش سوریه، از حضور البغدادی در شهر مرزی البوکمال سوریه خبر داده بود.

یک سخنگوی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به فاکس نیوز گفت که این نیروها اطلاعات تأییدشده‌ای در مورد مناطق حضور البغدادی، در اختیار ندارند.

علی‌رغم اینکه نیروی‌های داعش از تمام مناطق شهری تحت کنترل خود در سوریه  و عراق اخراج شده‌اند، این نیرو‌ها همچنان در مناطق بیابانی در این دو کشور فعال هستند. چندی پیش، نیروهای عراقی عملیاتی را جهت پاکسازی این مناطق آغاز کردند، که همچنان ادامه دارد. به‌ همین علت، یعنی عدم اخراج کامل داعش از این مناطق، نخست‌وزیر عراق هم هنوز پیروزی کامل بر داعش را اعلام نکرده است.

مناطق بیابانی غرب عراق که به داخل خاک سوریه امتداد می‌یابد، از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ به مرکز فعالیت نیروهای جهادی تبدیل شده است.

هشام الهاشمی، متخصص گروه‌های جهادی، به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «برای سال‌ها این مناطق صعب‌الوصول، شاهراه حرکت این نیرو‌ها بوده است. داعش و پیش از آن، القاعده در این مناطق، پایگاه‌های آموزش نظامی تأسیس کردند». الهاشمی افزود:«نیرو‌های موجود در این مناطق بودند که در تابستان ۲۰۱۴ به شهر موصل حمله کردند و به سرعت شهر را به اشغال خود درآوردند».

مرزی بودن این مناطق، امکان حرکت آزادانه این نیروها را فراهم می‌کند. الهاشمی با تأکید بر اینکه اکثر فرماندهان بلندپایه داعش در این مناطق توسط هواپیما‌های عراقی و ائتلاف کشته شده‌اند، افزود که ابومحمد العدنانی، سخنگوی پیشین داعش که در سال ۲۰۱۶ در حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی کشته شد، از همین منطقه، بیانیه تأسیس خلافت اسلامی را قرائت کرده بود.

 

تازه چه خبر؟
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره حمله به نطنز گفت که دولت آینده باید یک «سالم سازی امنیتی و پاکسازی در تمام رده‌ها و مراکز حساس » انجام...More
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More