رقابت شانه‌به‌شانه در انتخابات اسرائيل | ایران اینترنشنال

رقابت شانه‌به‌شانه در انتخابات اسرائيل

 

آخرین نتایج انتخابات سراسری اسرائيل نشان می‌دهد که حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و ائتلاف «آبی و سفید»، همانند دور پیش، در رقابتی بسیار نزدیک و تنگاتنگ با هم قرار دارند.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، بامداد چهارشنبه بیست و هفتم شهریور خبر داد که نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد که ائتلاف «آبی و سفید» توانسته است ۳۴ کرسی کنست، پارلمان اسرائيل، را به دست بگیرد. در برابر حزب لیکود، ۳۳ کرسی کسب کرده است.

 حزب راست افراطی «شاس» هم که پیشتر برآورد شده بود دستکم ۹ کرسی به دست بیاورد، هفت، یا در نهایت هشت، کرسی خواهد داشت.

در انتخابات دور قبل که روز سه‌شنبه بیستم فروردین برگزار شده بود، نیز ائتلاف «آبی و سفید» در رقابتی تنگاتنگ با حزب لیکود قرار داشت. اما در نهایت نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت شد.

بنی گنتس، یکی از رهبران ائتلاف «آبی و سفید» که رقیب اصلی نتانیاهو قلمداد می‌شود گفته است بنا دارد دولتی فراگیر و ائتلافی با حضور نمایندگانی از احزاب مختلف تشکیل دهد.

در خرداد ماه گذشته و به دنبال ناکامی نتانیاهو، در تشکیل دولت ائتلافی، پارلمان اسرائیل، رای به انحلال خود و برگزاری انتخابات مجدد داد.

نتانیاهو بدون کسب نظر مساعد لیبرمن، وزیر دفاع پیشین و رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» قادر به تشکیل دولت نبود. حزب راست‌گرای «اسرائیل خانه ما» در انتخابات بیستم فروردین توانست پنج کرسی به دست آورد.

کنست، پارلمان اسرائیل، ۱۲۰ کرسی دارد و با توجه به آرای به دست آمده دولت بعدی اسرائيل نیز بار دیگر به ناچار «ائتلافی» خواهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ۶۹ ساله اسرائیل از ۱۰ سال پیش بی‌وقفه در قدرت است.

انتخابات سراسری ۲۰۱۹ اسرائيل در کل پیروزی بزرگی برای جریان راست و راست‌میانه در اسرائيل به شمار می‌رود.

 از زمان پیروزی مناخم بگین از حزب لیکود در سال ۱۹۷۷، چپ اسرائیل هیچ گاه نتوانسته در این کشور به قدرت برسد. در ۴۲ سال گذشته، چپ اسرائیل در مجموع تنها هفت سال در قدرت بوده است.

 

تازه چه خبر؟
ندیم زهاوی، وزیر امور واکسیناسیون کرونا در بریتانیا از مردم این کشور خواست که از اکنون برای سفرهای خارجی تعطیلات تابستان برنامه‌‌ریزی نکنند. به گزارش...More
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: «مشتاقانه منتظر همکاری با رئیس جمهور بایدن هستم، برای تقویت بیشتر این اتحاد قوی بین ایالات متحده و اسرائیل،...More
همزمان با هشدار توانیر و شرکت‌های توزیع برق استانی درباره بازگشت خاموشی‌ها در شبانه روز پیش‌ رو، سعید توکلی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران از صدور...More
مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، گفت ‌اکنون نوبت دولت جدید آمریکاست که تصمیم بگیرد به توافق هسته‌ای برگردد یا نه و تاکید کرد اگر واشینگتن...More
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به رهبران کشورها هشدار داد که جهان علاوه بر بحران شیوع کرونا و سخت‌ترین بحران اقتصادی یک قرن اخیر، با تهدید تغییرات...More