راهپیمایی مخالفان حکومت نظامیان در سودان به خشونت کشیده شد | ایران اینترنشنال

راهپیمایی مخالفان حکومت نظامیان در سودان به خشونت کشیده شد

 

ده‌ها هزار نفر از معترضان سودانی روز یکشنبه ۹ تیر، با تظاهرات در خارطوم پایتخت سودان، بار دیگر خواستار واگذاری قدرت به غیرنظامیان در این کشور شدند.

پلیس سودان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان و جلوگیری از خشونت‌های بیشتر، از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

تظاهرات امروز بزرگترین تظاهرات مخالفان حکومت سودان از ابتدای ماه میلادی جاری ارزیابی شده است.

ائتلاف گروه‌های اپوزیسیون در سودان هزاران تظاهرکننده در خارطوم را به راهپیمایی به سمت کاخ ریاست جمهوری این کشور فراخواندند.

انجمن شاغلان سودان (تجمع المهنيين السودانيين)، یکی از گروه‌های کلیدی مخالفان ژنرال‌های حاکم در سودان، با انتشار بیانیه‌ای در صفحه توئیتر نوشت: «ما از مردم انقلابی پایتخت می‌خواهیم که به سمت کاخ ریاست جمهوری بروند تا عدالت درباره شهدا اجرا شود و قدرت فورا و بدون شرط به غیرنظامیان تسلیم شود.»

از زمان برکناری عمر البشیر، رییس جمهوری پیشین سودان از سوی ارتش این کشور در ماه آوریل، کاخ ریاست جمهوری سودان به مقر فرماندهی شورای نظامی انتقالی تبدیل شده است.

پیش از تظاهرات امروز، چندین کشور و سازمان غیردولتی، با توجه به تظاهرات خونبار چند هفته گذشته در سودان، طرفین را به خویشتن‌داری دعوت کردند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از شورای نظامی انتقالی خواست امنیت تظاهرکنندگان تامین شود. این سازمان گفت «استفاده بی‌مورد از نیروی غیرضروری و مرگبار» همانند اوایل ماه جاری نباید تکرار شود.

اتحادیه اروپا نیز روز جمعه، ضمن تاکید بر حق مردم به اعتراض جهت ابراز عقیده از تلاش‌های اتحاده آفریقا و اتیوپی برای میانجیگری در سودان حمایت کرد.

اما نیروهای امنیتی سودان شنبه شب به دفتر انجمن متخصصان سودان که نهاد اصلی معترض در کشور است یورش بردند. این انجمن در بیانیه‌ای «رفتار سرکوب‌گرانه» نیروهای امنیتی را محکوم و بر برگزاری «تظاهرات میلیونی» تاکید کرد.

در همین حال، شورای نظامی انتقالی در بیانیه‌ای اعلام کرد «نیروهای آزادی و تغییر» مسئول «هرگونه آسیب به شهروندان یا نهادهای دولتی» خواهند بود.

گفتگوها بینی شورای نظامی انتقالی و جنبش اعتراضی سودان علیرغم پادرمیانی اتحادیه آفریقا و نخست‌وزیر اتیوپی در تاریخ سوم ژوئن بدون نتیجه پایان یافت.

راه‌پیمایی امروز همچنین مصادف با سی‌امین سالگرد کودتای علیه آخرین دولت منتخب سودان در سال ۱۹۸۹ و به قدرت رسیدن البشیر است.

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More