رابرت مولر: روسیه قطعا تلاش کرده است تا در نظام انتخاباتی آمریکا دخالت کند | ایران اینترنشنال
انگشت اتهام بازرس ویژه بر رییس‌ جمهوری آمریکا

رابرت مولر: روسیه قطعا تلاش کرده است تا در نظام انتخاباتی آمریکا دخالت کند

رابرت مولر، بازرس ویژه در پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا، برای نخستین مرتبه پس از پایان تحقیق ۲۲ ماهه‌اش، در بیانیه‌ای تلویزیونی، گفت: «اگر باور داشتیم که رییس‌ جمهوری جرمی مرتکب نشده است، این را می‌گفتیم.»

دادگستری آمریکا اعلام کرده است که بر اساس گزارش مولر، دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا و کمپین او با روسیه تبانی نکرده‌اند. بااین‌حال برخی سیاستمداران واشنگتن، ترامپ را از اتهام «ممانعت از اجرای عدالت» مبرا نشاخته‌اند.

مولر در بیانیه خود، با اشاره به سیاست داخلی وزارت دادگستری آمریکا گفت: «نمی‌توانستیم رییس‌ جمهوری را به یک اتهام [در دادگاه] فدرال متهم کنیم، وقتی او همچنان بر این مسند است. چنین اقدامی خلاف قانون اساسی است».

 

«گزارش ما شهادت‌نامه‌ من است»

قانون‌گذاران آمریکایی اخیرا مولر را تحت فشار قرار داده‌اند تا برای شهادت در کنگره آمریکا حاضر شود. او در این مورد گفت: «هرگونه شهادتی از دفتر من، ورای گزارش ما چیزی نخواهد گفت. گزارش ما یافته‌ها و تحلیل‌ها و توجیه‌های حقوقی تصمیم‌گیری‌هایمان را نشان داده‌ است. ما با دقت کلمات گزارشمان را انتخاب کرده‌ایم و این گزارش تمامی حرف‌ها را می‌زند. این گزارش شهادت‌نامه من است».

دونالد ترامپ، رییس‌‌ جمهوری آمریکا به دادستانی این کشور دستور داده است تا متن بدون سانسور گزارش مولر را در اختیار مجلس نمایندگان کنگره به رهبری حزب دموکرات آمریکا قرار ندهند. او همچنین به کارمندان کاخ سفید دستور داده است تا درخواست کنگره برای شهادت دادن را رد کنند.

ویلیام بار، دادستان آمریکا ابتدا نسخه‌ای کوتاه و سپس نسخه سانسور شده گزارش مولر را منتشر کرده و در اختیار سیاستمداران آمریکا گذاشته است.

 

روسیه قطعا تلاش کرده تا در انتخابات آمریکا دخالت کند

مولر در این بیانیه گفت: «مامورهای اطلاعاتی روسیه که بخشی از ارتش روسیه‌اند، حملاتی هماهنگ به نظام انتخاباتی ما کردند.»

او سپس به هک کردن کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون اشاره کرد: «آن‌ها اطلاعات خصوصی را دزدیدند و سپس آن اطلاعات را از طریق هویت‌های جعلی مجازی و از طریق ویکی‌لیکس منتشر کردند. انتشار این اطلاعات به‌گونه‌ای زمان‌بندی و طراحی شده بود تا بر انتخابات ما تأثیر بگذارند و به یک نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری لطمه بزنند».

مولر در پایان صحبت‌هایش تکرار کرد: «چندین مرتبه تلاش‌هایی نظام‌مند برای دخالت بر انتخابات ما صورت گرفته است و این اظهاریه بایستی مورد توجه هر آمریکایی قرار بگیرد».

رابرت مولر ساعاتی پیش از این بیانیه تلویزیونی، از سمت خود در وزارت دادگستری آمریکا استعفا کرد.

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More