دیلی میل: ناوگان نفت‌کش‌های ایران با قاچاق نفت به چین پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران است | ایران اینترنشنال

دیلی میل: ناوگان نفت‌کش‌های ایران با قاچاق نفت به چین پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران است

روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل در گزارشی ۱۲۳ نفتکش ایرانی را که با دور زدن تحریم‌ها، نفت را در بازار سیاه به صورت قاچاق به چین می‌فروشند، پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران خواند و افزود: ایران ناوگان کشتیرانی خود را طی یک سال دو برابر کرده است. 

به نوشته دیلی‌میل ایران نفتکش‌های خود را با پرچم کشورهای دیگر به چین اجازه می‌دهد تا روزانه یک میلیون بشکه نفت را به صورت قاچاق خریداری کند.

کارشناسان اطلاعاتی گفتند توسعه ناوگان کشتیرانی ایران نشان می‌دهد که تهران با وجود محدودیت‌های بین المللی، در حال توسعه توانایی هسته‌ای خود است.

 به نوشته دیلی میل، ناوگان ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها از یک سری تکنیک‌ها استفاده می‌کند، از جمله ثبت کشتی‌ها در کشورهای کوچکی که توانایی نظارت بر نفتکش‌هایی که پرچم‌شان را استفاده می‌کنند، ندارند.

کشتی‌های ایرانی همچنین برای پرهیز از شناسایی شدن به هنگام لنگر انداختن در مناطق ممنوعه، سیستم موقعیت‌یاب (جی‌پی‌اس) کشتی را دستکاری می‌کنند.

این نفتکش‌ها همچنین از طریق تعویض پرچم‌ کشورهای مختلف سعی می‌کنند هویتشان را پنهان کنند. به گزارش دیلی‌میل، در حال حاضر نفتکش‌هایی که ۱۸ میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کنند، به نظر می‌رسد در دریای جنوبی چین مستقر باشند.

بر اساس گزارش مرکز اتحاد علیه ایران هسته‌ای به مدیریت مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، چین برخلاف تحریم‌های آمریکا، طی شش ماه گذشته معاملات مخفی خود با ایران را در دریا افزایش داده است تا به فعالیت هسته ای ایران کمک کند.

نفتکش‌های نامبرده شده مجموعا می‌توانند حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام و ۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی را به ارزش ۵/۵ میلیارد دلار جابه‌جا کنند.

علاوه بر چین، سوریه و امارات متحده عربی از دیگر خریداران نفت ایران هستند.

به گفته سر ایور روبرت، مشاور ارشد در مرکز اتحاد علیه ایران هسته‌ای، حجم نفتی که چین در بازار سیاه از ایران خریداری می‌کند که امکان را به جمهوری اسلامی می‌دهد تا ارز مورد نیازش را تامین کند، برنامه هسته‌ای خود تقویت کند و برنامه حمایت از تروریسم را در خارج از کشور دنبال کند.

 

تازه چه خبر؟
انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت کرونا در این استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست...More
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت، دستور برنامه‌ریزی و واکسیناسیون فوری قضات و کارکنان دادگاه‌ها را صادر کرد. نمکی در نامه‌ای به علیرضا رییسی، معاون بهداشت این...More