دیدار سه‌جانبه روسیه، ترکیه و ایران در مسکو؛ بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد | ایران اینترنشنال

دیدار سه‌جانبه روسیه، ترکیه و ایران در مسکو؛ بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد

 

وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه در مسکو گرد هم آمدند تا باری دیگر در مورد بحران سوریه بحث و گفتگو کنند.

به گزارش رویترز، روز شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مسکو برای مذاکره بر سر آینده سوریه تشکیل جلسه دادند.

قبل از شروع اجلاس سه‌جانبه، وزیر خارجه روسیه در دیداری جداگانه و دوجانبه با وزیران خارجه ترکیه و ایران گفتگو کرد.

در دیدار دوجانبه خود، لاوروف و ظریف در مورد توافق اتمی نیز به تبادل نظر پرداختند. جواد ظریف در دیدار دوجانبه‌اش با لاوروف گفت: «با توجه به اقدامات و پیش‌بینی‌های نامناسبی که برخی از اعضای برجام دارند، گفتگوهای ما و هم‌اندیشی ما بسیار مفید و قابل توجه است».

جواد ظریف همچنین در گفتگویی دوجانبه با همتای ترک خود بحران سوریه را مورد بحث قرار داد. ظریف پیش از آغاز این نشست‌، هدف از گفتگوهای مسکو را «مخالفت با هر گونه اقدام نظامی علیه تمامیت ارضی سوریه» عنوان کرد.

 

 

سه طرف شرکت‌کننده در این نشست، پس از انجام گفتگوهای دوجانبه و سه جانبه، کنفرانس خبری مشترکی برگزار کردند.

جواد ظریف در این نشست با اشاره به کمک سه کشور به تنش‌زدایی در سوریه و آنچه کاهش آزار سوری‌ها در یک سال و نیم گذشته خواند، گفت روند مذاکرات صلح ادامه خواهد داشت.

ظریف با اشاره به این‌که مبارزه علیه تروریسم یک امر همگانی است، گفت که «جامعه جهانی امروز موافق است که راه‌حل نظامی در سوریه نتیجه‌ای ندارد». او ضمن تاکید بر پیشرفت‌های زیاد در سوریه، افزود که امداد رسانی انسانی پیشرفت‌هایی داشته و باید ادامه داشته باشد.

لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در این نشست تاکید کرد که روسیه، ایران و ترکیه باید به سوریه کمک کنند تا تمام تروریست‌ها را از این کشور بیرون براند.

وزیر خارجه ترکیه هم در این نشست با تاکید بر «پیشرفت در آتش‌بس و ایجاد مناطق عاری از خشونت» گفت که هرگونه مداخله نظامی در سوریه غیرقانونی و کوتاه‌مدت خواهد بود. چاووش‌اوغلو حفظ اتحاد و استقلال و نیز راه‌حل سیاسی برای سوریه را از اهداف مشترک سه کشور عنوان کرد. وزیر خارجه ترکیه با محکوم‌کردن حمله شیمایی در سوریه، گفت«ما اقدام یک‌جانبه هر کشوری را رد می کنیم». او همچنین بر تعهد سه کشور به تمامیت ارضی و استقلال سوریه تاکید کرد.

او با اشاره به مشکلات موجود در سوریه،افزود که «ما سه عضو این نشست می‌توانیم مردم سوریه را برای رسیدن به صلح یاری کنیم». او همچنین گفت که سه کشور برگزارکننده این نشست باید تصمیمات گرفته شده در آستانه و نشست جاری را عملی کنند.

سال گذشته در «آستانه» واقع در قزازستان نیز سه کشور به منظور یافتن راه‌حلی سیاسی برای پایان‌دادن به جنگ داخلی سوریه نشستی برگزار کردند.

ناظران می‌گویند هدف روسیه از برگزاری اجلاسی موازی با اجلاس صلح ژنو که در آن کشورهای غربی نفوذ بیشتری دارند، در دست‌گرفتن روند مذاکرات صلح سوریه است.

تاکنون هشت دور از مذاکرات ژنو برای بحران سوریه تقریبا بی‌نتیجه مانده است.

روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه در آبان سال ۹۶ و سپس در اوایل سال جاری در آنکارا دیدارهایی در مورد سوریه داشته‌اند.

 

 

اختلاف روسیه و غرب در مورد بحران سوریه با وقوع یک حمله شیمیایی به شهر دوما در حومه دمشق و حمله موشکی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه تشدید شد.

روسیه هرگونه حمله شیمیایی در سوریه را رد کرده و آن را برنامه‌ای از پیش‌ طراحی‌شده برای یافتن بهانه جهت حمله به سوریه می‌داند. کشورهای غربی اما با تاکید بر اینکه بشار اسد عامل این حمله بوده، گفته‌اند هرگونه حمله مشابه را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

وزیر خارجه روسیه اعلام کرده که محور مذاکرات امروز در مسکو جنبه انسانی این بحران خواهد بود. ترکیه اما بر بررسی همه‌جانبه این موضوع تاکید کرده است.

«فدریک مورگینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به برگزاری این اجلاس گفته که سه کشور برگزار‌کننده نشست در برقراری آتش‌بس در سوریه مسئولیت دارند.

با وجود هماهنگی‌هایی بین این سه کشور در خصوص سوریه، اتحاد سه ضلعی تهران، مسکو و آنکارا بسیار شکننده است. روسیه و ایران از بشار اسد حمایت کرده، ولی ترکیه آشکارا خواهان برکناری او از قدرت است.

 

تازه چه خبر؟
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More
تصمیم کمیسیون برگزاری مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای افزودن تمهیداتی جدید با هدف «حفظ نظم» با واکنش دونالد ترامپ روبه‌رو شد. رییس...More
رییس‌ جمهور ایران و معاون اول او در پیام‌هایی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین از «قرارداد ۲۵ ساله» بین دو کشور تمجید کرده و آن را «گامی بزرگ» و...More