دو ‌شهروند و شش نهاد چینی به دلیل معامله با ایران در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند | ایران اینترنشنال

دو ‌شهروند و شش نهاد چینی به دلیل معامله با ایران در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دو شهروند و شش نهاد چینی را به دلیل ارتباط با خطوط حمل و نقل ایرانی و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی  در فهرست سیاه قرار داده است. افراد و نهادهای جدید در برخی موارد برای دور زدن تحریم های ایالات متحده به ایران کمک کرده‌اند.  

وزارت خارجه ایالات متحده این نهادها را ذیل عنوان گروه هولدینگ ریچ (شانگهای)،‌خطوط حمل و نقل ریچ؛ کمپانی حمل و نقل دی‌لایت، کمپانی حمل و نقل  گراسیوس، کمپانی حمل و نقل نوبل، و کمپانی حمل و نقل سوپریم معرفی کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه همچنین اعلام شد که اریک چن، معروف به چن گوپینگ، مدیر اجرایی گروه هولدینگ ریچ (شانگهای) و دانیل وای هی، که همچنین به نام هی یی و به عنوان رییس کمپانی شناخته می‌شود، تحریم شده‌اند. 

با قرار گرفتن نام این افراد و شرکت‌ها در فهرست وزارت خزانه داری ایالات متحده، دارایی‌های آنان که در آمریکا قرار دارد توقیف شده و آمریکایی‌ها از معامله با آنان منع می‌شوند. 

مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته است: «امروز، ما بار دیگر هشدار به تاجران در سراسر جهان را تکرار می‌کنیم: اگر با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تجارت می‌کنید، خطر تحریم‌های ایالات متحده را خواهید داشت.»

علاوه بر اتهامات دیگر، وزارت خارجه آمریکا این شش نهاد را به ارائه «کالاها یا خدمات قابل توجه» مورد استفاده در بخش حمل و نقل ایران متهم کرده است. گروه هولدینگ ریچ همچنین متهم شده‌اند که به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت‌های تابعه کمک کرده تا از تحریم‌های ایالات متحده فرار کنند.

این تحریم‌ها آخرین مجازات‌های اعمال شده توسط ایالات متحده پس از تصمیم دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ برای کنار گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران است. هدف این توافق‌نامه، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود. 

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا استدلال می‌کند که آن توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران را محدود نکرده و بنابراین افزایش فشار اقتصادی تهران را به یک توافق گسترده تر وادار می‌کند. جمهوری اسلامی ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند.

همزمان الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در گفت‌وگو با واشینگتن فری بیکن گفت ایالات متحده قصد دارد با هدف جلوگیری از انعقاد هرگونه قرارداد تسلیحاتی با ایران، علیه اشخاصی که برای تهیه چنین قراردادهایی با جمهوری اسلامی در حال مقدمه‌سازی هستند تحریم‌های پیشگیرانه اعمال کند.

تازه چه خبر؟
دادستان سنندج گزارش‌ها درباره قتل «ناموسی» زنی به دست دو برادرش با ضربات چاقو را تایید کرد. محمد جباری به پایگاه خبری رکنا گفت که دو برادر انگیزه خود...More
نشریه خط حزب‌الله، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، نوشت که انتقام کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، صرفا نظامی نیست. در مطلب این...More
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در سایتی زیرزمینی در نطنز نصب کند. خبرگزاری...More
محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر اعلام کرد برای حل مناقشه دیپلماتیک بین این کشور و چند کشور دیگر عربی تحرکاتی انجام شده، اما او نمی‌تواند...More