دو ‌شهروند و شش نهاد چینی به دلیل معامله با ایران در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند | ایران اینترنشنال

دو ‌شهروند و شش نهاد چینی به دلیل معامله با ایران در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دو شهروند و شش نهاد چینی را به دلیل ارتباط با خطوط حمل و نقل ایرانی و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی  در فهرست سیاه قرار داده است. افراد و نهادهای جدید در برخی موارد برای دور زدن تحریم های ایالات متحده به ایران کمک کرده‌اند.  

وزارت خارجه ایالات متحده این نهادها را ذیل عنوان گروه هولدینگ ریچ (شانگهای)،‌خطوط حمل و نقل ریچ؛ کمپانی حمل و نقل دی‌لایت، کمپانی حمل و نقل  گراسیوس، کمپانی حمل و نقل نوبل، و کمپانی حمل و نقل سوپریم معرفی کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه همچنین اعلام شد که اریک چن، معروف به چن گوپینگ، مدیر اجرایی گروه هولدینگ ریچ (شانگهای) و دانیل وای هی، که همچنین به نام هی یی و به عنوان رییس کمپانی شناخته می‌شود، تحریم شده‌اند. 

با قرار گرفتن نام این افراد و شرکت‌ها در فهرست وزارت خزانه داری ایالات متحده، دارایی‌های آنان که در آمریکا قرار دارد توقیف شده و آمریکایی‌ها از معامله با آنان منع می‌شوند. 

مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته است: «امروز، ما بار دیگر هشدار به تاجران در سراسر جهان را تکرار می‌کنیم: اگر با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تجارت می‌کنید، خطر تحریم‌های ایالات متحده را خواهید داشت.»

علاوه بر اتهامات دیگر، وزارت خارجه آمریکا این شش نهاد را به ارائه «کالاها یا خدمات قابل توجه» مورد استفاده در بخش حمل و نقل ایران متهم کرده است. گروه هولدینگ ریچ همچنین متهم شده‌اند که به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت‌های تابعه کمک کرده تا از تحریم‌های ایالات متحده فرار کنند.

این تحریم‌ها آخرین مجازات‌های اعمال شده توسط ایالات متحده پس از تصمیم دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ برای کنار گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران است. هدف این توافق‌نامه، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود. 

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا استدلال می‌کند که آن توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران را محدود نکرده و بنابراین افزایش فشار اقتصادی تهران را به یک توافق گسترده تر وادار می‌کند. جمهوری اسلامی ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند.

همزمان الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در گفت‌وگو با واشینگتن فری بیکن گفت ایالات متحده قصد دارد با هدف جلوگیری از انعقاد هرگونه قرارداد تسلیحاتی با ایران، علیه اشخاصی که برای تهیه چنین قراردادهایی با جمهوری اسلامی در حال مقدمه‌سازی هستند تحریم‌های پیشگیرانه اعمال کند.

تازه چه خبر؟
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت گرانی‌ و مشکلات در آستانه عید «غصه بزرگی» ایجاد کرده و «راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان» را به مسئولان گفته‌ است...More
سپاه پاسداران اعلام کرد که یک هواپیماربایی در مسیر اهواز به مشهد را خنثی کرده است. این نهاد در اطلاعیه‌ای خبر داد که یک هواپیمای فوکر ۱۰۰ متعلق به...More
رییس سازمان زندان‌ها در ایران گفت که اتفاقات مربوط به زندانیان «مورد طمع رسانه‌های بیگانه» برای زیر سوال‌ بردن عملکرد نظام جمهوری اسلامی است...More
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت گام‌های دولت بایدن که به تهران نشان دهد قصد آمریکا برای بازگشت به برجام جدی است، می‌تواند به عبور از بن بست...More
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، که برای سفری چهار روزه راهی عراق شده بود وارد بغداد شد. به گزارش رویترز، ۷۵ خبرنگار نیز به همراه او رم، پایتخت...More