دو نفر در تازه‌ترین حمله به پایگاه‌ نیروهای آمریکایی در عراق زخمی شدند | ایران اینترنشنال

دو نفر در تازه‌ترین حمله به پایگاه‌ نیروهای آمریکایی در عراق زخمی شدند

 

یک سخنگوی نیروهای ائتلاف در عراق از اصابت دست‌کم چهارده راکت به پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب عراق که نیروهای آمریکایی را هم در خود جای داده، خبر داد و گفت دو نفر در این حمله زخمی شدند.

وین ماروتو روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه در حساب توییتر خود نوشت این راکت‌ها به پایگاه و اطراف آن اصابت کرده است.

‏سخنگوی فرماندە کل نیروهای مسلح عراق در پی این حمله گفت: «حملات تروریستی بە فرودگاە اربیل و پایگاه عین‌الاسد ثبات و حاکمیت عراق و امنیت شهروندان را هدف قرار دادە است. این حملات نقض قوانین، حملە بە اعتبار دولت و نقض تعهدات بین‌المللی است.»

گروهی با عنوان «تیپ‌های انتقام ابومهدی المهندس» مسئولیت حمله راکتی به پایگاه‌ عین‌الاسد را به عهده گرفت و اعلام کرد که ۳۰ راکت به‌ سمت این پایگاه‌ شلیک کرده‌ است. این گروه در پیامی خطاب به نیروهای آمریکایی گفت: «ما شما را مجبور خواهیم کرد که شکست‌خورده سرزمین ما را ترک کنید.»

 

روز دوشنبه نیز ماروتو از اصابت سه راکت به پایگاه عین‌الاسد خبر داده بود، اما کسی در آن حمله زخمی نشد.

واشینگتن بارها شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را به حملات راکتی مکرر علیه نیروهای آمریکایی در عراق متهم کرده است.

همچنین مقام‌های ارتش عراق اعلام کرده‌اند که ریتم حملات اخیر علیه نیروهای آمریکایی که با راکت یا پهپادهای انفجاری صورت می‌گیرد، افزایش بی‌سابقه یافته است.

منابع نظامی عراق روز چهارشنبه اعلام کردند که یک راکت‌انداز که پشت یک وانت نصب شده بود و از آن برای حمله به پایگاه عین‌الاسد استفاده شده بود، در زمین‌های کشاورزی اطراف پیدا شد.

شامگاه سه‌شنبه نیز فرودگاه بین‌المللی اربیل در اقلیم کردستان عراق و محل استقرار نیروهای آمریکایی در بخش نظامی این فرودگاه برای سومین بار طی چهار ماه گذشته مورد حمله قرار گرفت.

برخی منابع گفتند که حمله سه‌شنبه شب به فرودگاه اربیل با پهپاد انجام شده است ولی سازمان ضد تروریسم اقلیم کردستان عراق ضمن تایید وقوع این حمله، تنها از حملە راکتی بە فرودگاە بین‌المللی اربیل گزارش داد.

حمله سه‌شنبه شب به فرودگاه اربیل پس از آن انجام شد که ابو آلاء الولائی، فرمانده کتائب سید‌الشهدا، از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران، تهدید کرد که با انجام عملیات گسترده‌ای علیه نیروهای آمریکایی انتقام چهار شبه‌نظامی کشته شده در حمله آمریکا به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در مرز سوریه و عراق را خواهد گرفت.

هفته گذشته و پس از حملات هوایی آمریکا علیه این شبه‌نظامیان در عراق و سوریه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این حملات را «اقدام مشروع دفاعی» و حامل «پیامی قاطع» برای همه کسانی دانست که به نیروهای آمریکایی حمله می‌کنند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، تاکنون دوبار دستور حمله به تاسیسات شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در خاک سوریه و عراق را صادر کرده است.

تازه چه خبر؟
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که طرح حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن را برای حمله با دو قایق بمب‌گذاری شده در ساحل بندر حدیده در...More
طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-...More
وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد»...More
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More