دونالد ترامپ کاخ سفید را با وعده «بازگشت» ترک کرد | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ کاخ سفید را با وعده «بازگشت» ترک کرد

با فرا رسیدن آخرین ساعات دولت دونالد ترامپ در آمریکا، او به همراه همسرش ملانیا و پس از خداحافظی با کارمندان و مدیران کاخ سفید آنجا را ترک کرد تا جو بایدن پس از برگزاری مراسم تحلیف در آن مستقر شود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه اول بهمن ماه نوشت ترامپ پس از ساعت ۸ بامداد به وقت محلی، با همسرش توسط یک هلیکوپتر نظامی ارتش آمریکا کاخ سفید را ترک کرد و برای سخنرانی خداحافظی خود به پایگاه هوایی مشترک سنت‌اندورز رفت تا میان هوادارانش سخنرانی کند. 

دونالد ترامپ در این سخنرانی ضمن اشاره به دستاوردهای دولتش وعده داد دوباره «به نحوی» باز خواهد گشت.

او گفت: «مبنای کار برای دولت بعدی آماده است. کارهایی که انجام دادیم باورنکردنی بود. آمار اشتغال ما باورکردنی نیست.»

ترامپ همچنین ضمن «آرزوی موفقیت» برای دولت جو بایدن اضافه کرد: «زندگی خوبی داشته باشید،‌ به زودی شما را می‌بینم.»

او در حالی کاخ سفید را در میان استقبال کارمندان این مجموعه ترک کرد که مایک پنس، معاونش، و شخصیت‌های ارشد جمهوری‌خواه در آنجا حضور نداشتند. با این حال ترامپ در سخنرانی‌اش از پنس، همسرش و کنگره ایالات متحده تشکر کرد.

با ترک کاخ سفید توسط ترامپ و با برگزاری مراسم تحلیف قرار است جو بایدن ۷۸ ساله به عنوان «مسن‌ترین رییس‌جمهور» در کاخ سفید مستقر شود.

مراسم تحلیف امسال با شرایط ویژه امنیتی به دلیل نگرانی از حمله هواداران ترامپ و همچنین بدون حضور شهروندان به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود.

از سویی نیز ترامپ در مراسم تحلیف و استقبال از رییس‌جمهور جانشینش شرکت نمی‌کند که در تاریخ یک سده‌ و‌ نیم اخیر آمریکا سابقه نداشته و نشانه شدت اختلاف در این کشور است.

رهبران جمهوری‌خواه به بایدن پیوستند

خبرگزاری رویترز گزارش داد مدت کوتاهی پس از آنکه ترامپ کاخ سفید را ترک کرد، جو بایدن با خارج شدن از مهمانخانه ریاست‌جمهوری در واشینگتن به سمت کلیسایی رفت که در آنجا میچ مک‌کانل و کوین مک‌کارتی،‌ رهبران جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان، به او ملحق شدند. 

رویترز نوشته بایدن قرار است تنها در حضور شمار محدودی از حاضران سوگند ریاست‌جمهوری را یاد کند. همچنین کاملا هریس نیز پس از ادای سوگند در دادگاه عالی به عنوان معاون اول او مشغول خواهد شد.

 

تحلیف تحت محافظت شدید

مراسم تحلیف در مقابل ساختمان کنگره و در جایی برگزار خواهد شد که دو هفته پیش از سوی هواداران ترامپ مورد حمله قرار گرفته بود و اکنون تحت محافظت هزاران نفر از ماموران گارد ملی قرار دارد.

قرار است بایدن در نخستین ساعت‌‌های آغاز به کار خود تعدادی فرمان اجرایی را امضا کند. او پیشتر وعده داده بود در نخستین روز کاری فرمان مهاجرتی مربوط به کشورهای مسلمان را لغو خواهد کرد.

همچنین به گفته مشاوران بایدن،‌ قرار است او در مراسم تحلیفش بر «احیای روح آمریکا» و وحدت این کشور در دوره بحران تاکید کند. 

رویترز نوشته انتظار می‌رود جورج دبلیو بوش،‌ باراک اوباما و بیل کلینتون،‌ روسای جمهور سابق آمریکا،‌ نیز در مراسم تحلیف حاضر باشند.

 

تازه چه خبر؟
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More
حسن اسفندیار، دبیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر ایران، واکسیناسیون کرونا برای پناهندگان و مهاجران ساکن ایران را به «...More