دونالد ترامپ کاخ سفید را با وعده «بازگشت» ترک کرد | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ کاخ سفید را با وعده «بازگشت» ترک کرد

با فرا رسیدن آخرین ساعات دولت دونالد ترامپ در آمریکا، او به همراه همسرش ملانیا و پس از خداحافظی با کارمندان و مدیران کاخ سفید آنجا را ترک کرد تا جو بایدن پس از برگزاری مراسم تحلیف در آن مستقر شود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه اول بهمن ماه نوشت ترامپ پس از ساعت ۸ بامداد به وقت محلی، با همسرش توسط یک هلیکوپتر نظامی ارتش آمریکا کاخ سفید را ترک کرد و برای سخنرانی خداحافظی خود به پایگاه هوایی مشترک سنت‌اندورز رفت تا میان هوادارانش سخنرانی کند. 

دونالد ترامپ در این سخنرانی ضمن اشاره به دستاوردهای دولتش وعده داد دوباره «به نحوی» باز خواهد گشت.

او گفت: «مبنای کار برای دولت بعدی آماده است. کارهایی که انجام دادیم باورنکردنی بود. آمار اشتغال ما باورکردنی نیست.»

ترامپ همچنین ضمن «آرزوی موفقیت» برای دولت جو بایدن اضافه کرد: «زندگی خوبی داشته باشید،‌ به زودی شما را می‌بینم.»

او در حالی کاخ سفید را در میان استقبال کارمندان این مجموعه ترک کرد که مایک پنس، معاونش، و شخصیت‌های ارشد جمهوری‌خواه در آنجا حضور نداشتند. با این حال ترامپ در سخنرانی‌اش از پنس، همسرش و کنگره ایالات متحده تشکر کرد.

با ترک کاخ سفید توسط ترامپ و با برگزاری مراسم تحلیف قرار است جو بایدن ۷۸ ساله به عنوان «مسن‌ترین رییس‌جمهور» در کاخ سفید مستقر شود.

مراسم تحلیف امسال با شرایط ویژه امنیتی به دلیل نگرانی از حمله هواداران ترامپ و همچنین بدون حضور شهروندان به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود.

از سویی نیز ترامپ در مراسم تحلیف و استقبال از رییس‌جمهور جانشینش شرکت نمی‌کند که در تاریخ یک سده‌ و‌ نیم اخیر آمریکا سابقه نداشته و نشانه شدت اختلاف در این کشور است.

رهبران جمهوری‌خواه به بایدن پیوستند

خبرگزاری رویترز گزارش داد مدت کوتاهی پس از آنکه ترامپ کاخ سفید را ترک کرد، جو بایدن با خارج شدن از مهمانخانه ریاست‌جمهوری در واشینگتن به سمت کلیسایی رفت که در آنجا میچ مک‌کانل و کوین مک‌کارتی،‌ رهبران جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان، به او ملحق شدند. 

رویترز نوشته بایدن قرار است تنها در حضور شمار محدودی از حاضران سوگند ریاست‌جمهوری را یاد کند. همچنین کاملا هریس نیز پس از ادای سوگند در دادگاه عالی به عنوان معاون اول او مشغول خواهد شد.

 

تحلیف تحت محافظت شدید

مراسم تحلیف در مقابل ساختمان کنگره و در جایی برگزار خواهد شد که دو هفته پیش از سوی هواداران ترامپ مورد حمله قرار گرفته بود و اکنون تحت محافظت هزاران نفر از ماموران گارد ملی قرار دارد.

قرار است بایدن در نخستین ساعت‌‌های آغاز به کار خود تعدادی فرمان اجرایی را امضا کند. او پیشتر وعده داده بود در نخستین روز کاری فرمان مهاجرتی مربوط به کشورهای مسلمان را لغو خواهد کرد.

همچنین به گفته مشاوران بایدن،‌ قرار است او در مراسم تحلیفش بر «احیای روح آمریکا» و وحدت این کشور در دوره بحران تاکید کند. 

رویترز نوشته انتظار می‌رود جورج دبلیو بوش،‌ باراک اوباما و بیل کلینتون،‌ روسای جمهور سابق آمریکا،‌ نیز در مراسم تحلیف حاضر باشند.

 

تازه چه خبر؟
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More
در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور...More
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More