دونالد ترامپ در سخنرانی خداحافظی خواستار اتحاد مردم آمریکا حول ارزش‌های مشترک شد | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ در سخنرانی خداحافظی خواستار اتحاد مردم آمریکا حول ارزش‌های مشترک شد

دونالد ترامپ در سخنرانی خداحافظی خود ضمن آرزوی موفقیت برای دولت آینده، از همه مردم آمریکا خواست با تکیه بر ارزش‌های مشترک این کشور با هم متحد شوند.

ترامپ در پیام ویدیویی خود گفت: «اکنون باید بیش از هر زمان دیگری با تکیه بر ارزش‌های مشترکمان متحد شویم، از اختلافات دو حزب عبور کنیم و سرنوشت خود را بسازیم.»

او اعتماد را منبع اتحاد و پویایی مردم آمریکا خواند و گفت: «ما باید همیشه برای همه جهان سرزمین امید، نور و افتخار باشیم.»

ترامپ بدون اشاره به نام جو بایدن گفت: «این هفته دولت جدیدی را تحلیف می‌کنیم و برای آن دعا می‌کنیم تا در امن و مرفه نگه داشتن آمریکا موفق باشد.»

او افزود: «باید به یاد داشته باشیم اگرچه ما مردم آمریکا همیشه اختلاف‌نظرهای خود را داریم، ملت ما شهروندانی بسیار باوقار، با ایمان و صلح‌دوست هستند که همگی خواستار موفقیت، رونق و پیشرفت شگرف آمریکا هستند.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به خشونت‌های هفته اخیر در ساختمان کنگره گفت: «همه آمریکایی‌ها از حمله به ساختمان کنگره ما وحشت‌زده شدند. خشونت سیاسی یعنی حمله به همه آنچه که به عنوان مردم آمریکا آنها را عزیز می‌داریم. این امر قابل تحمل نیست.»

او افزود: «برنامه کار ما به راست‌گرایی یا چپ‌گرایی یا به جمهوری‌خواه و دموکرات بودن ارتباطی نداشت، بلکه صلاح ملت را در نظر داشت، یعنی همه ملت.»

ترامپ با تاکید بر اینکه در آمریکا «این دولت است که به مردم پاسخگو است» گفت: «من وارد نبردهای سخت شدم و سخت‌ترین تصمیم‌ها را گرفتم، زیرا شما برای همین مرا انتخاب کردید.»

او ضمن تشکر از اعضای خانواده خود، مایک پنس و خانواده‌اش، مارک مدوز  رییس دفتر رییس‌جمهوری، کارکنان کاخ سفید، اعضای کابینه و دولت، نیروهای امنیتی و نظامی و مردم آمریکا، گفت: «کار کردن به عنوان رییس‌جمهوری شما افتخاری غیر قابل وصف بود.»

ترامپ همچنین به برشمردن برخی از دستاوردهای دولت خود، از جمله تصویب «بزرگ‌ترین طرح کاهش مالیات و اصلاحات مالیاتی در تاریخ آمریکا»، لغو موانع قانونی اشتغال‌زایی، اصلاح توافق‌های تجاری با شرکای مختلف آمریکا و خروج از توافق مقابله با تغییرات اقلیمی پاریس، پرداخت.

ترامپ همچنین با اشاره به برخی از سیاست‌های خارجی دولت خود گفت: «ما خلافت داعش را نابود کردیم و به زندگی شوم بنیانگذار و رهبر آن، البغدادی، پایان دادیم. ما علیه رژیم ظالم ایران ایستادیم و تروریست شماره یک جهان و قصاب ایرانی، قاسم سلیمانی، را کشتیم. ما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناختیم.»

ترامپ در ادامه افزود: «جهان دوباره دارد به ما احترام می‌گذارد. لطفا این احترام را از بین نبرید. ما با دفاع از آمریکا در سازمان ملل استقلال خود را پس گرفتیم و از توافق‌های جهانی یک‌طرفه‌ای که هیچ‌گاه به نفع ما نبوده خارج شدیم.»

او گفت: «هم‌اکنون در ناتو کشورهای عضو نسبت به زمانی که من چند سال پیش کارم را شروع کردم صدها میلیارد دلار بیشتر هزینه می‌کنند. بسیار غیرمنصفانه بود. ما داشتیم هزینه‌های جهان را می‌دادیم.اکنون جهان به کمک ما آمده است.»

او با اشاره به موفقیت‌های دولتش در شکل‌دهی به توافق‌های عادی سازی روابط اسرائیل با برخی کشورهای عربی گفت: «امکان چنین چیزی را هیچ کس باور نمی‌کرد. پیمان ابراهیم دری را به سوی صلح و تعادل باز کرد، نه به سوی خشونت و خونریزی. این طلوع یک خاورمیانه جدید است و ما سربازان خود را به خانه بازمی‌گردانیم.»

ترامپ همچنین از اینکه طی چند دهه اخیر اولین رییس‌جمهوی آمریکا بوده که هیچ جنگی را آغاز نکرده گفت به این امر افتخار می‌کند.

او با اشاره به انتقال قدرت به دولت آینده در ظهر روز چهارشنبه گفت: «می‌خواهم بدانید جنبشی را که ما آغاز کردیم تازه شروع شده است. هیچ وقت چنین چیزی وجود نداشته است. این فکر که یک کشور باید به شهروندانش خدمت‌رسانی کند هیچ‌گاه ضعیف نشده، بلکه تا امروز رو به تقویت بوده است.»

ترامپ در پایان گفت: «من با قلبی وفادار و پرشعف، روحیه‌ای خوش بین در حالی این جایگاه باشکوه را ترک می‌کنم که مطمئن هستم برای کشور ما و فرزندان ما بهترین‌ها هنوز در راهند.»

 

تازه چه خبر؟
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More
در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور...More
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More