دونالد ترامپ توافق عادی‌سازی روابط میان سودان و اسرائیل را اعلام کرد | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ توافق عادی‌سازی روابط میان سودان و اسرائیل را اعلام کرد

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا ضمن گفت‌وگو با رهبران اسرائیل و سودان، از توافق این دو کشور برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک خود خبر داد و گفت انتظار دارد فلسطینی‌ها و کشورهای دیگر نیز در ماه‌های آینده دست به توافق مشابه بزنند.

هنگام گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رهبران اسرائیل و سودان که روز جمعه دوم آبان صورت گرفت، خبرنگاران نیز در دفتر ریاست جمهوری آمریکا حضور داشتند.

نتانیاهو در گفت‌وگو با ترامپ درباره آنچه «حلقه صلح» خواند، گفت: «ما حلقه صلح را به سرعت و با رهبری شما گسترش می‌دهیم.»

او در بیانیه‌ای توافق با سودان آغاز «عصری جدید» در منطقه خواند و گفت هیات‌هایی از سودان و اسرائیل به زودی برای مذاکره درباره همکاری در زمینه‌های تجاری و کشاورزی دیدار می‌کنند.

همچنین سخنگوی کاخ سفید توافق صلح سودان و اسرائیل را «مرحله‌ای مهم در رسیدن به صلح در خاورمیانه» توصیف کرد.

اما واصل ابویوسف، یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین این توافق را «ضربه دیگر خنجر به پشت» فلسطینیان توصیف کرد. 

سودان سومین کشور عربی است که در ماه‌های اخیر با اسرائیل به توافق صلح و عادی‌سازی روابط دست یافته است. پیشتر امارات متحده عربی و بحرین نیز با میانجیگری آمریکا چنین توافقی را امضا کرده‌اند.

کمی پیش از اعلام توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و سودان، ترامپ دستور خروج سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم را امضا و همچنین کنگره آمریکا را از این تصمیم خود مطلع کرد.

کاخ سفید روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که خروج سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم «پس از توافق اخیر با سودان برای حل برخی مطالبات آسیب‌دیدگان آمریکایی تروریسم و خانواده‌های آنان صورت گرفته است».

به گزارش رویترز، سودان ۳۳۵ میلیون دلار به عنوان غرامت در این زمینه پرداخته است.

در واکنش به این اقدام آمریکا، عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی سودان در پیامی در حساب توییتر خود، از ترامپ تشکر کرد.

آمریکا در ۱۹۹۳ حکومت سابق سودان را به دلیل پناه دادن به اعضای حزب‌الله لبنان و گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در فهرست دولت‌های حامی تروریسم قرار داد.

پیشتر دو مقام آگاه آمریکایی به نیویورک‌تایمز اعلام کرده بودند که با حذف سودان از این فهرست، اسرائیل می‌تواند روابط خود را با این کشور عادی‌سازی کند.

این روزنامه اضافه کرد که آمریکا این اقدام را با هدف کاهش مخالفت‌های داخلی در سودان نسبت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل انجام می‌دهد.

خروج سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم در حالی است که ایران همچنان در این فهرست باقی مانده‌ است.

تازه چه خبر؟
منصور شریف، مدیرعامل شرکت البرز شرقی، خبر داد که جسد میلاد روشنایی و اصغر افضلی، دو کارگر معدن طزره دامغان، پس از شش روز جست‌وجو پیدا شد. این دو...More
در پی ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض به امتحانات حضوری توسط پلیس در چند شهر ایران، تشکل‌های صنفی فرهنگیان در سه استان کشور آن را «رذیلانه» خوانده و...More
دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو از تشدید آزار و اذیت‌ بهائیان ایران در هفته‌های گذشته ابراز نگرانی کرد. این دفتر بازداشت ۲۰ بهائی در شیراز و بهارستان...More
پس از اعلام حمایت دولت آمریکا، اتحادیه اروپا هم از بررسی پیشنهاد لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا استقبال کرد. اورزولا فون‌ درلاین، ‌رییس کمیسیون...More
خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد علی شریف العمادی، وزیر دارایی این کشور، به دلیل اتهامات مربوط به اختلاس و سوء استفاده از قدرت بازداشت شده است. این...More