دونالد ترامپ توافق عادی‌سازی روابط میان سودان و اسرائیل را اعلام کرد | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ توافق عادی‌سازی روابط میان سودان و اسرائیل را اعلام کرد

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا ضمن گفت‌وگو با رهبران اسرائیل و سودان، از توافق این دو کشور برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک خود خبر داد و گفت انتظار دارد فلسطینی‌ها و کشورهای دیگر نیز در ماه‌های آینده دست به توافق مشابه بزنند.

هنگام گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رهبران اسرائیل و سودان که روز جمعه دوم آبان صورت گرفت، خبرنگاران نیز در دفتر ریاست جمهوری آمریکا حضور داشتند.

نتانیاهو در گفت‌وگو با ترامپ درباره آنچه «حلقه صلح» خواند، گفت: «ما حلقه صلح را به سرعت و با رهبری شما گسترش می‌دهیم.»

او در بیانیه‌ای توافق با سودان آغاز «عصری جدید» در منطقه خواند و گفت هیات‌هایی از سودان و اسرائیل به زودی برای مذاکره درباره همکاری در زمینه‌های تجاری و کشاورزی دیدار می‌کنند.

همچنین سخنگوی کاخ سفید توافق صلح سودان و اسرائیل را «مرحله‌ای مهم در رسیدن به صلح در خاورمیانه» توصیف کرد.

اما واصل ابویوسف، یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین این توافق را «ضربه دیگر خنجر به پشت» فلسطینیان توصیف کرد. 

سودان سومین کشور عربی است که در ماه‌های اخیر با اسرائیل به توافق صلح و عادی‌سازی روابط دست یافته است. پیشتر امارات متحده عربی و بحرین نیز با میانجیگری آمریکا چنین توافقی را امضا کرده‌اند.

کمی پیش از اعلام توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و سودان، ترامپ دستور خروج سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم را امضا و همچنین کنگره آمریکا را از این تصمیم خود مطلع کرد.

کاخ سفید روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که خروج سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم «پس از توافق اخیر با سودان برای حل برخی مطالبات آسیب‌دیدگان آمریکایی تروریسم و خانواده‌های آنان صورت گرفته است».

به گزارش رویترز، سودان ۳۳۵ میلیون دلار به عنوان غرامت در این زمینه پرداخته است.

در واکنش به این اقدام آمریکا، عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی سودان در پیامی در حساب توییتر خود، از ترامپ تشکر کرد.

آمریکا در ۱۹۹۳ حکومت سابق سودان را به دلیل پناه دادن به اعضای حزب‌الله لبنان و گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در فهرست دولت‌های حامی تروریسم قرار داد.

پیشتر دو مقام آگاه آمریکایی به نیویورک‌تایمز اعلام کرده بودند که با حذف سودان از این فهرست، اسرائیل می‌تواند روابط خود را با این کشور عادی‌سازی کند.

این روزنامه اضافه کرد که آمریکا این اقدام را با هدف کاهش مخالفت‌های داخلی در سودان نسبت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل انجام می‌دهد.

خروج سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم در حالی است که ایران همچنان در این فهرست باقی مانده‌ است.

تازه چه خبر؟
وکیل اکبر طبری، معاون سابق قوه قضاییه ایران که در پرونده مفاسد اقتصادی محکوم شده و در زندان به سر می‌برد،‌ گفت رسیدگی به فرجام‌خواهی موکل او به صورت...More
آژانس پلیس ملی ژاپن اعلام کرد که در ماه اکتبر بیش از دو هزار نفر از شهروندان این کشور بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند؛ این آمار بیشتر از...More
محسن هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران، می‌گوید با افزایش قیمت‌‌ها و کاهش تعداد مسافران، قیمت تمام‌شده بلیت مترو در این شهر به ۱۵ هزار تومان رسیده و سهم...More
در سومین روز از اعتراضات کشاورزان هندی، روز یکشنبه هزاران کشاورز در اعتراض به طرح دولت برای اصلاحات کشاورزی در حومه دهلی‌نو، پایتخت این کشور، تجمع...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد وضعیت بیماری کرونا در کشور «به ویژه در شهرستان‌هایی که آبان‌ماه محدودیت در آنها اعمال شد، رو به بهبود است»...More