دولت جو بایدن توافق‌های فروش تسلیحات به عربستان‌سعودی و امارات را بازنگری می‌کند | ایران اینترنشنال

دولت جو بایدن توافق‌های فروش تسلیحات به عربستان‌سعودی و امارات را بازنگری می‌کند

دولت جو بایدن اعلام کرد که توافق‌های فروش تسلیحات به عربستان‌سعودی و امارات را بازنگری می‌کند. همزمان مقام‌های آمریکایی گفتند بررسی معامله‌های تسلیحاتی تایید شده در دولت قبلی غیرمعمول نبوده و بسیاری از این معامله‌ها بعد از بررسی‌ به اجرا درمی‌آیند.

در پی این تصمیم دولت جدید آمریکا، فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات متحده‌عربی و فروش سامانه‌های هدایت-دقیق به عربستان سعودی که واشینگتن به عنوان بخشی از توافق ابراهیم، عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی، تصویب کرده بود، به تعویق می‌افتد.

فروش عمده تسلیحات به این دو کشور حوزه خلیج فارس در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تصویب شده بود که فروش بمب هدایت‌شونده به ریاض یکی از این معاهده‌ها به‌شمار می‌آید.

به گزارش وال استریت ژورنال و به نقل از مقامات آمریکایی، غیر معمول نیست که دولت جدید معامله‌های تسلیحاتی تایید شده در دولت قبلی را بررسی کند و بسیاری از این معامله‌ها بعد از بررسی‌ به اجرا درمی‌آیند.

طبق این گزارش، کنگره و صنایع دفاعی آمریکا طی روزهای اخیر از تصمیم دولت برای بازنگری این توافق‌ها مطلع شده‌اند، اما مشخص نیست این بازنگری چقدر زمان ببرد.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در واکنش به تصمیم دولت بایدن برای تعلیق موقت فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در توییتی نوشت: «دلجویی از آیت‌الله‌ آغاز شد.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در نشست خبری روز چهارشنبه خود در پاسخ به پرسشی در مورد قصد دولت بایدن در بازنگری این توافق‌ها گفت: هدف از بازنگری قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای خارجی را مطلع شدن از فروش‌های نهایی نشده، حصول اطمینان از برآورده شدن هدف‌های استراتژیک و پیشبرد سیاست خارجی ایالات متحده دانست.

در ادامه واکنش به بازنگری دولت باید فروش تسلیحات نیز سفارت امارات در آمریکا در توییتی ضمن تاکید بر عزم ابوظبی برای همکاری با دولت بایدن نوشت: ابوظبی پیش‌بینی می کرد که دولت جدید آمریکا همانند دولت‌های پیشین توافق‌های تسلیحاتی را بازنگری کند و تاکید کرد جنگنده‌های اف-۳۵ عاملی بازدارنده علیه تهاجات منطقه‌ای خواهند بود.

سفارت امارات در آمریکا ضمن تاکید بر عزم ابوظبی برای همکاری با دولت بایدن، افزود: جنگنده‌های اف-۳۵ به عنوان یک بازدارنده قوی امارات را از خطر تجاوز حفظ می‌کنند و به موازات گفت‌وگوها و همکاری امنیتی جدید، باعث اطمینان خاطر شرکای منطقه‌ای خواهد شد.

سفارت امارات در آمریکا خاطرنشان کرد: «این جنگنده‌ها همچنین امارات متحده عربی را قادر می‌سازد تا مسئولیت بیشتری در حفظ امنیت جمعی در منطقه بر عهده گیرد و به این ترتیب منابع آمریکا برای برخورد با سایر چالش‌های جهانی آزادتر خواهد شد.»

مقامات سفارت عربستان سعودی در آمریکا تاکنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.  

تازه چه خبر؟
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More
نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود» از سوی دستگاه قضایی فرانسه به سه سال زندان محکوم شد...More
آنگ سان سوچی، رهبر دولت پیشین میانمار که به دنبال کودتای نظامی در این کشور در بازداشت قرار دارد، به دو اتهام دیگر متهم شد. جلسه دادگاه تفهیم اتهام او...More
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More