دولت اردن شاهزاده حمزه را به طرح‌ریزی توطئه علیه امنیت کشور متهم کرد | ایران اینترنشنال

دولت اردن شاهزاده حمزه را به طرح‌ریزی توطئه علیه امنیت کشور متهم کرد

 

ایمن الصفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن، اعلام کرد بازداشت‌شدگان اخیر و شاهزاده حمزه، ولیعهد پیشین، با افرادی در خارج از کشور برای طرح‌ریزی توطئه در جهت بی‌ثباتی کشور در ارتباط بوده‌اند.

الصفدی روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت علاوه بر باسم عوض‌الله و الشریف حسن بن زید، دو مقام بلندپایه، بین ۱۴ تا ۱۶ نفر دیگر به اتهام اخلال در امنیت ملی این کشور بازداشت شده‌اند. 

به گفته وزیر خارجه اردن، شاهزاده حمزه ولیعهد پیشین این کشور، هماهنگی مستمری با باسم عوض‌الله مشاور پیشین پادشاه اردن داشته است.

الصفدی تاکید کرد: « بازداشت‌ها زمانی آغاز شد که متهمان تصمیم به عملی کردن طرح خود گرفتند.»

او اضافه کرد شاهزاده حمزه از مدتی پیش در حصر خانگی به سر می‌برد و قرار است که دیگر عوامل این توطئه مقابل دادگاه قرار گیرند.

نور الحسین، همسر ملک حسین و مادر پادشاه فعلی اردن، اتهام‌ها علیه شاهزاده حمزه را رد کرده است.

شامگاه شنبه تعدادی از مقام‌های ارشد اردن از جمله شاهزاده حمزه، پسر ملک حسین پادشاه پیشین اردن و برادر ناتنی ملک عبدالله دوم پادشاه فعلی، به اتهام‌ «تهدید امنیت» این کشور بازداشت شدند.

شاهزاده حمزه در یک پیام ویدئویی از حصر خانگی خود خبر داد و رهبران اردن را به فساد متهم کرد. او هفده سال پیش از ولیعهدی اردن برکنار شده است.

در حالی که عربستان سعودی، مصر، مراکش و آمریکا از دولت اردن حمایت کرده‌اند، واکنش‌ها به تحولات این کشور همچنان ادامه دارد.

جیمز کلورلی، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا روز یکشنبه با اشاره به اینکه اردن یک شریک ارزشمند برای بریتانیاست، بر حمایت کامل کشورش از ملک عبدالله پادشاه اردن تاکید کرد.

وزیر خارجه رومانی نیز در یک کنفرانس خبری همراه با وزیر خارجه اردن اعلام کرد  ثبات در این کشور برای امنیت منطقه بسیار مهم است. 

همچنین در ایران، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور روز یکشنبه با تاکید بر «اهمیت صلح و ثبات در اردن» گفت: «جمهوری اسلامی ایران با هر گونه بی‌ثباتی داخلی و دخالت خارجی مخالف است و اعتقاد دارد کلیه امور داخلی کشورها باید در چارچوب قانون پیگیری شود.»

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More