دها کشته و هزاران مجروح در انفجار بیروت؛ ترامپ انفجار بیروت را ناشی از یک حمله با استفاده از نوعی بمب دانست | ایران اینترنشنال

دها کشته و هزاران مجروح در انفجار بیروت؛ ترامپ انفجار بیروت را ناشی از یک حمله با استفاده از نوعی بمب دانست

انفجار شدید در بیروت پایتخت لبنان تاکنون دست‌کم ۷۸ کشته و بیش از چهار هزار مجروح برجا گذاشته است. همزمان دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که به نظر ‌می‌رسد انفجار در بیروت ناشی از یک حمله بوده و نوعی بمب در آن استفاده شده و یک حادثه کارخانه‌ای نیست.

حسن دیاب نخست‌وزیر لبنان، ساعتی پس از وقوع این انفجار، از تمام کشورهای دوست می‌خواهم به یاری ما بشتابند. ما دچار یک بلای واقعی شده‌ایم. نخست وزیر لبنان ساعتی قبل به دنبال درخواست شورای عالی دفاع لبنان، در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در پی انفجار بیروت رییس دولت لبنان روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

انفجار به گفته وزیر کشور لبنان در انباری از مواد منفجره ‌ضبط شده رخ داد. ابعاد این انفجار چنان بوده است که هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور لبنان تاکید کرد: «انفجار بیروت یک فاجعه وحشتناک است.»

رسانه‌های لبنان ابتدا این حادثه را انفجار در انبار ترقه گزارش کرده بودند اما مدیرکل امنیت عمومی لبنان گفت که انفجار بیروت، انفجار ترقه  و وسایل آتش‌بازی نیست ، بلکه یک ماده انفجاری بسیار قوی است که سال‌ها پیش توقیف شده بود.

کانال ال‌بی‌سی لبنان گزارش داد که اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که در محل انفجار دو هزار و ۷۰۰ تن آمونیوم نیترات مصادره شده وجود داشت که هنگام جوشکاری برای بستن یک حفره برای جلوگیری از سرقت، منفجر شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اما عصر سه‌شنبه در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود با اشاره به انفجار شدید در بیروت، به مردم لبنان تسلیت گفت و این حادثه را «حمله‌ای ترسناک» خواند.

ترامپ با تاکید بر اینکه آمریکا آماده کمک به لبنان است، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه «آیا انفجار بیروت یک حمله بوده»، گفت: «در مورد انفجار [بیروت] با تعدادی از فرماندهان جلسه داشتم و به نظر می رسید که فکر می‌کنند این یک حمله بوده است. به نظر نمی‌رسد این انفجار یک حادثه کارخانه‌ای باشد. آنها [فرماندهان] فکر می‌کنند این حادثه یک حمله بوده و نوعی بمب در آن استفاده شده است.»

به گفته فرماندار بیروت در پی انفجار، نیمی از شهر با ویرانی شدیدی روبرو شده است و رسانه‌های لبنان گزارش دادند که نبود برق در بیروت، عملیات نجات محاصره شدگان در زیر آوار را دشوار کرده است.

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که صدها مجروح و زخمی این انفجار برجا گذاشته و وضعیت عادی نیست و فرماندار بیروت تاکید کرد که حجم تخریب و آسیب دیدگی شهر در اثر انفجار بسیار زیاد است.

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان، ساعتی پس از وقوع این انفجار، انفجار بیروت را «هدف قرار دادن بندر این شهر» قلمداد کرد.

به گفته رسانه‌های لبنانی‌ ۷۰ درصد صادرات و واردات لبنان از بندر بیروت، محل انفجار امروز این شهر، انجام می‌شد که برای بازسازی این بندر به سالها زمان و میلیاردها دلار نیاز است.

در پی وقوع انفجار در بیروت، کاخ سفید اعلام کرد که «وقایع بیروت را از نزدیک دنبال می‌کنیم» و  فرانسه از آمادگی خود برای کمک به لبنان خبر داد. وزیر خارجه فرانسه گفت که این کشور  آماده هرگونه کمک به لبنان است.

 

 

- این خبر تکمیل می‌شود

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More