دعوت رهبر مخالفان ونزوئلا از هوادارانش برای برگزاری «‌بزرگترین‌ راهپیمایی تاریخ» | ایران اینترنشنال

دعوت رهبر مخالفان ونزوئلا از هوادارانش برای برگزاری «‌بزرگترین‌ راهپیمایی تاریخ»

خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان و رییس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، از هوادارنش خواست در تاریخ اول ماه می، مصادف با روز جهانی کارگر، برای شرکت در «بزرگ‌ترین راهپیمایی در تاریخ» این کشور به خیابان بیایند و به حکومت نیکولاس مادورو پایان دهند.

گوآیدو روز جمعه ۳۰ فروردین، در جمع گروهی از طرفداران خود در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، گفت: «ما از همه مردم دعوت می‌کنیم به بزرگ‌ترین راهپیمایی در تاریخ ونزوئلا بپیوندند تا خواستار پایان غصب (قدرت) شده و این تراژدی به پایان برسد.»

او اضافه کرد: «آنها (دولت مادورو) مجبورند به حرف مردم که می‌گویند "دیگر بس است" گوش کنند.»

گوآیدو، رییس مجلس ملی ونزوئلا، در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ با استناد به قانون اساسی و غیر مشروع خواندن انتخاب مجدد مادورو به ریاست‌جمهوری، خود را رییس‌جمهور موقت کشور نامید. بیش از ۵۰ کشور از جمله آمریکا و اروپایی‌ها ریاست‌جمهوری موقت او را به رسمیت شناخته‌اند.

گوآیدو روز جمعه همچنین گفت: «غاصبان قصد دست کشیدن از قدرت ندارند. فقط اعمال فشار از سوی شهروندان و زور خیابان می‌تواند ما را به پیش ببرد.»

طی ماه‌های گذشته، هر بار که حامیان گوآیدو به خیابان آمده‌اند مادورو هم، هوادارن خود را به خیابان کشانده است. تاکنون مادورو نسبت به این درخواست گوآیدو واکنشی نشان نداده است.

این کشور نفت‌خیز آمریکای جنوبی در ششمین سال رکود خود به سر می‌برد. مطابق با آمار صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم در ونزوئلا در سال جاری میلادی به ۱۰ میلیون درصد رسیده است.

قطع برق تقریبا عادی شده و کمبود دارو در بیمارستان‌ها شدت یافته است. در اثر این مشکلات و کمبود شدید مواد غذایی و کالاهای اساسی، دست‌کم سه میلیون نفر از کشور مهاجرت کرده‌اند.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل، یک‌چهارم جمعیت سی‌میلیونی ونزوئلا نیاز فوری به کمک دارند.

مساله کمک‌های بشردوستانه به یکی از موضوع‌های اساسی در جدال سیاسی کنونی در ونزوئلا بدل شده است.

مادورو می‌گوید گوآیدو بازیچه‌ای در دست آمریکا با هدف کودتا در ونزوئلاست. او همچنین مشکلات اقتصادی کشورش را نتیجه «جنگ اقتصادی» آمریکا قلمداد می‌کند و تاکنون جلوی ورود کمک‌ها ی بشردوستانه از طرف کشورهای دیگر را گرفته است.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More