دست‌کم ۹۵ کشته و ۱۵۸ مجروح درپی انفجاری در کابل

 

به گزارش وزارت بهداشت افغانستان، صبح روز شنبه هفتم بهمن‌ماه، یک حمله‌ی انتحاری در شهر کابل، پایتخت افغانستان، دست‌کم ۹۵ کشته و  ۱۵۸ زخمی برجای گذاشت.

بنابر گزارش‌ها، بمب‌گذار انتحاری، خود را سوار بر یک آمبولانس، به یک محله‌ی به‌شدت محافظت‌شده و استراتژیک پر رفت‌وآمد در وسط شهر کابل رساند و منفجر کرد. این انفجار در نزدیکی محلی اتفاق افتاده است که سفارت‌خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی در آن قرار دارند. از جمله‌ی این ساختمان‌ها، می‌توان به شورای عالی صلح افغانستان،‌ سفارت سوئد،‌ دفتر اتحادیه‌ی اروپا و کنسولگری هند اشاره کرد.

 

 

 

 

گروه طالبان، مسؤولیت این انفجار را که بیشتر قربانیان آن، غیرنظامی‌اند، برعهده گرفته است.

هفته‌ی گذشته نیز در حمله‌ای دیگر به یک هتل در شهر کابل، بیش‌از ۲۰ کشته برجای ماند که مسؤولیت آن را هم طالبان برعهده گرفته بود.

سازمان صلیب‌سرخ جهانی، استفاده از آمبولانس را در حمله‌ی امروز، اقدامی ترسناک دانست و گفت که این کار، عملی غیرقابل قبول و غیرموجه و ناقض قوانین بین‌المللی است.

بسیاری از دولت‌های خارجی نیز که در افغانستان نمایندگی دارند، این حمله را به‌شدت محکوم کرده‌اند.

جان باس،‌ سفیر آمریکا در کابل، در توئیتی نوشته است:‌ «این حمله‌ی بزدلانه و بی‌رحمانه و عاملان آن را محکوم می‌کنم.

کاخ ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای، اعلام کرده است:‌ «تروریست‌ها با ادامه‌ی جنایات ضدبشری و ایجاد وحشت، امروز بار دیگر به عملی نابخشودنی متوسل شدند و در نزدیک بیمارستان جمهوریت کابل، با انجام حمله‌ی تروریستی، شماری از هموطنان ما را که درحال انجام کارهای روزمره‌ی خود بودند، قربانی کردند. قربانیان آن‌ها، مردم عادی، ازجمله زنان و کودکان بوده‌اند».

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این زمینه، گفت:‌ «دشمنان افغانستان باید بدانند که در جنگ کنونی و تحمیل‌شده، بازنده‌اند و حقانیت مبارز‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی ما علیه همه‌ی گروه‌های تروریستی بدون تفکیک، بیش‌از هر زمان دیگر، حمایت مردم و جامعه‌ی جهانی را به‌دست آورده است.

رئیس جمهوری افغانستان با تأکید دوباره بر این‌که آن کشور، از چند سال پیش به این‌سو، با یک جنگ تحمیلی روبروست و گروه‌های تروریستی که حامیان مالی و تسلیحاتی‌شان مشخص است، برای اهداف بیگانگان می‌جنگند و می‌خواهند مانع ثبات و رفاه افغانستان شوند که هرگز به این خواستشان نخواهند رسید.

اشرف‌غنی همچنین گفت که که تروریسم، وارد مرحل‌ی گسترد‌ه‌ی تهدید جهانی شده است که این موضوع را او بارها در کنفرانس‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای برای سران کشورهای جهان مطرح و تأکید کرده است که افغانستان در خط نخست این نبرد جهانی قرار دارد و باید همه‌ی کشورها، بدون تفکیک وارد یک مبارز‌ه‌ی جدی علیه این پدیده‌ی شوم شوند.

رئیس جمهوری افغانستان در پایان سخنان خود، ضمن تقبیح شدید حملات تروریستی امروز و روز گذشته‌ در کابل و قندهار، مراتب عمیق تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان ابراز کرد.

 

توضیحات بیشتر درمورد حادثه، در گفت‌وگو با سلطان فیضی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال در کابل:

 

 

در آخرین گزارش‌های تکمیلی، خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز یک‌شنبه هشتم بهمن‌ماه، اعلام کرد که تعداد قربانیان این انفجار انتحاری، به ۱۰۳ کشته و ۲۳۵ زخمی رسیده است.

 

تازه چه خبر؟
۳۳ دقیقه ۲۴ ثانیه پیش
عبدالرضا کاهانی مخالفت خود را با اکران فیلم خود با نام «وقت داریم حالا» اعلام کرد. این کارگردان و فیلمساز ایرانی دیروز چهارشنبه اول اسفند با انتقاد...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۲۲ دقیقه پیش
تعداد افراد بازداشت شده در ارتباط با حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران در نزدیکی زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان، به هشت نفر رسید. به گزارش خبرگزاری...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۶ دقیقه پیش
سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از مقامات ایران، از آنها خواسته آرش صادقی، فعال مدنی دربند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. به گزارش عفو بین‌الملل «...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۲۳ دقیقه پیش
سعید لواسانی، امام جمعه لواسان، از بازداشت سه مسئول اداره‌ کل اوقاف در استان تهران خبر داد. به گفته‌ او این بازداشت ها به دلیل سوء‌استفاده از موقعیت...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۴۴ دقیقه پیش
در جریان تیراندازی در مونیخ آلمان دو تن کشته شدند. به گفته سن مولر، سخنگوی پلیس آلمان این تیراندازی بامداد امروز پنج‌شنبه، دوم اسفند در یک کارگاه...بیشتر بخوانید