دست‌کم ۲۰۰ مرکز دولتی و تجاری در سراسر جهان با حملات گسترده سایبری مواجه شدند | ایران اینترنشنال

دست‌کم ۲۰۰ مرکز دولتی و تجاری در سراسر جهان با حملات گسترده سایبری مواجه شدند

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که حداقل ۲۰۰ سازمان، از جمله نهادهای دولتی و شرکت‌های تجاری در سراسر جهان، با حمله سایبری گسترده‌ای رو به‌رو شده‌اند که احتمال دارد روسیه مسئول آن باشد.

یک شرکت امنیت سایبری و سه منبع مطلع که با تحقیقات اولیه مربوط به این حملات آشنا هستند، به بلومبرگ گفته‌اند که حداقل ۲۰۰ سازمان، در جریان حمله سایبری اخیر که احتمالا روسیه  در آن دست داشته است،  با نصب یک کد مخرب در یک برنامه نرم‌افزاری، هک شده‌اند.

هنوز تعداد واقعی مراکزی که با حمله سایبری گسترده روبه‌رو شدند، مشخص نیست.  حملاتی که از یک باگ موسوم به درب پشتی یا بک‌دور در نرم افزار مدیریت شبکه «اوریون سولار ویند» به عنوان بستری برای حملات استفاده کرده است. 

«اوریون سولار ویند» یک نرم‌افزار مدیریت و بررسی و نظارت بر شبکه (مونیتورینگ) است که سازمانهای دولتی و تجاری از آن استفاده می‌کنند. 

بر اساس گزارش بلومبرگ، حدود ۱۸هزار کاربر «سولار ویند» یک به‌روزرسانی مخرب دریافت کردند که موجب ایجاد یک در پشتی می‌شد. البته تعداد کاربرانی که از این طریق هک شده‌اند بسیار کمتر بوده است.

آلن لیسکا ، تحلیلگر امنیت شبکه، می‌گوید که بر اساس داده‌های یک شرکت امنیت سایبری مستقر در ماساچوست ، ۱۹۸ مورد را که با استفاده از درب پشتی نرم افزار مدیریت شبکه «اوریون سولار ویند» هک شده‌اند شناسایی شده است.

 سه منبع دیگر هم گفتند که تاکنون مشخص شده است که هکرها حداقل ۲۰۰ سازمان، را مورد حمله قرار داده‌اند که تعداد نهایی آن‌ها می‌تواند افزایش یابد.

این در حالی است که نه شرکت مستقر در ماساچوست و نه منابعی که با تحقیقات آشنا بودند ، هویت مراکزی را که با این حمله روبه‌رو بودند،  فاش نکرده‌اند. همچنین انگیزه هکرها ناشناخته است و مشخص نیست که آنها چه چیزی را بررسی کرده یا از شبکه‌های هک شده که در آن نفوذ کرده بودند چه چیزی را به سرقت برده‌اند.

سخنگوی «سولار ویند» اعلام کرد که این شرکت «همچنان با مشتریان و کارشناسان برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و کار برای درک بهتر این موضوع همکاری می‌کند.» او گفت: «هنوز زود است که درباره تحقیقات چیزی گفته شود.»

با این حال، از همان ابتدا گفته شد که احتمالا این هکرها وابسته به دولت روسیه بوده‌اند و مایکل پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا نیز  روز جمعه در گفت‌وگویی این موضوع را  تایید کرد.

پمپئو گفت: «تلاش زیادی برای استفاده از بخشی از نرم‌افزارهای واسط  برای جاسازی كد مخرب در داخل سیستم‌های دولت آمریكا صورت گرفت ، و اكنون به نظر می رسد سیستم هایی از شركت‌های خصوصی و شركت‌ها و دولت ها در سراسر جهان نیز مورد حمله بوده است.»

پمپئو اضافه کرد: «این یک تلاش بسیار چشمگیری بود و فکر می‌کنم که اکنون می توانیم کاملا واضح بگوییم که این روس‌ها بودند که این کار را کردند.»

با این‌همه روز شنبه، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا ، در توییتی حملات سایبری را جدی ندانست و در عین حال احتمال داد كه چین مسئول این اتفاق باشد . او گفت حملات سایبری در رسانه‌های دروغ‌پرداز خیلی بزرگتر از آن چیزی است که در واقعیت اتفاق افتاده است.

از طرفی ماركو روبیو ، سرپرست كمیته اطلاعات سنا ، گفت: «هرچه می گذرد بیشتر روشن می‌شود که سازمان اطلاعات روسیه بزرگترین حمله سایبری تاریخ ما را انجام داده است.»

 

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More