دستگاه اطلاعاتی کانادا: میلیون‌ها دلار پول دولت ایران از طریق یک صرافی تورنتو به کانادا منتقل شده است | ایران اینترنشنال

دستگاه اطلاعاتی کانادا: میلیون‌ها دلار پول دولت ایران از طریق یک صرافی تورنتو به کانادا منتقل شده است

براساس گزارشی که از سوی سرویس اطلاعات و امنیت کانادا تهیه شده و شبکه گلوبال‌نیوز به آن دسترسی پیدا کرده است، دولت ایران در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ از طریق یک صرافی در تورنتو میلیون‌ها دلار را برخلاف تحریم‌ها به کانادا منتقل کرده است.

به گفته سرویس اطلاعات و امنیت کانادا، صرافی او.ان.جی، متعلق علیرضا عنقایی سرمایه‌گذار ایرانی، با هدف دور زدن تحریم‌های ایران پول بانک صادرات را از طریق دبی به کانادا منتقل ‌کرده است.

براساس این گزارش، عنقایی در جلسه پرسش و پاسخی که در سازمان امنیت و اطلاعات داشت، پذیرفته بود که صرافی او پول بانک صادرات و سایر موسسات مالی ایرانی را به کانادا منتقل می‌کند.

این گزارش به مبلغ دقیق این پول‌ها و زمان انتقال و مورد استفاده آن‌ها اشاره نکرده، اما خاطرنشان کرده این صرافی تنها در یک مورد ۶۰۰ هزار دلار به کانادا منتقل کرده است.

در این گزارش آمده است این تحقیق و تفحص با هدف بررسی «فعالیت‌های تحت نفوذ خارجی که به منافع کانادا ضربه می‌زنند و مخفیانه یا فریبکارانه هستند» صورت گرفته است.

به گزارش سرویس اطلاعات و امنیت کانادا، این صرافی در سال ۲۰۱۰ تاسیس و در سال ۲۰۱۲ لغو مجوز شده و در این مدت به انتقال پول از ایران ادامه می‌داده است.

در اوایل مهرماه، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گزارشی نسبت به گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور به یک «کانونی اصلی» برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده و آن‌ها میلیاردها دلار را با پولشویی از ایران خارج کرده و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ جمهوری اسلامی توجهی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی، از جمله خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، را مورد تهدید قرار داده‌اند.

براساس این گزارش، حامیان رژیم ایران در تورنتو به صورت علنی بسیاری از ایرانیان کانادایی را مورد تهدید فیزیکی قرار داده‌اند.

در این گزارش همچنین عنوان شده است که مقامات رژیم و افراد وابسته به آن‌ها با میلیاردها دلار پولی که از ایران به کانادا برده‌اند املاک گران‌قیمت خریداری کرده و در تورنتو و ونکوور زندگی مجللی دارند. همچنین بسیاری از صرافی‌های تورنتو و شهرهای دیگر پولشویی بین ایران و کانادا را تسهیل می‌کنند.

 

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More
دو مقام کاخ سفید روز یک شنبه تایید کردند که جو بایدن در نظر دارد برای کاهش انتقال ویروس کرونا، روز دوشنبه محدودیت‌های جدید مسافرتی به ایالات متحده را...More
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More