دسترسی نظامی آمریکایی‌ها به دو بندر استراتژیک عمان | ایران اینترنشنال

دسترسی نظامی آمریکایی‌ها به دو بندر استراتژیک عمان

 

در چهارچوب توافق‌نامه جدید همکاری نظامی میان عمان و ایالات متحده، مسقط امکان استفاده نظامی از دو بندر دُقم و صَلاله را به نیروهایی آمریکایی داد. این توافق‌نامه روز یکشنبه میان محمد بن ناصر، وزیر دفاع عمان  و مارک جی سیفرز، سفیر ایالات متحده در مسقط، پایتخت عمان، امضا شد.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه چهارم فروردین به نقل از مقام‌هایی آمریکایی نوشت که این توافق‌نامه نه تنها دسترسی بهتری را برای نیروهای آمریکایی‌ها در خلیج فارس ایجاد می‌کند؛ بل که نیاز به تنگه هرمز، برای عبور کشتی‌های تجاری، را نیز کاهش خواهد داد.

نزدیک به ۲۰ درصد از کل صادرات نفت جهان از تنگه‌ هرمز می‌گذرد. برآورد می‌شود که هر ۱۰ دقیقه، یک کشتی تجاری از این آب‌راه بین‌المللی عبور می‌کند.

ایران بارها تهدید کرده است که به لحاظ فنی و نظامی قادر است با بستن تنگه هرمز، در روند نقل و انتقال نفت جهان اخلال ایجاد کند.

علاوه بر نفت خود ایران و سلطان‌نشین عمان، نفت شش کشور دیگر حاشیه‌ی خلیج فارس نیز عمدتا از آب‌راه بین‌المللی تنگه هرمز می‌گذرد. بخش جنوبی تنگه هرمز در اختیار عمان است.

دسترسی نظامی ایالات متحده به بنادر استراتژیک دُقم و صَلاله، به نیروهایی آمریکایی در منطقه این امکان را می‌دهد تا در برابر تهدیدهای نظامی ایران، به بستن تنگه هرمز، حضور قدرت‌مندتری داشته باشند.

در بندر دقم عمان، به لحاظ فنی این امکان هست که کشتی‌های جنگی و ناو‌های بزرگ هواپیمابر پهلو بگیرند.

یک مقام آمریکایی که نخواسته است نامش فاش شود گفت دسترسی به این بنادر، امکان دسترسی به راه‌ها و شبکه‌های جاده‌ایی عمان را نیز در مناطق مرزی فراهم خواهد کرد. امکانی که به گفته این مقام آمریکایی در مواقع بحرانی، «بسیار عالی»خواهد بود.

 

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More