در اعتراضات روزهای شنبه و یکشنبه در بلاروس صدها نفر بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

در اعتراضات روزهای شنبه و یکشنبه در بلاروس صدها نفر بازداشت شدند

 

وزارت کشور بلاروس بازداشت ۴۴۲ نفر در تظاهرات ضددولتی روز یکشنبه در سراسر این کشور را تایید کرد. از این تعداد ۲۲۶ نفر در مینسک، پایتخت، بازداشت شده‌اند.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز یکشنبه پرچم‌های دو رنگ سفید و قرمز به نشانه اعتراض به حکومت بلاروس در دست داشتند و به سوی کاخ ریاست جمهوری راه‌پیمایی کردند.

تظاهرکنندگان همچنین شعارهایی علیه ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و متحد اصلی الکساندر لوکاشنکو، سر دادند.

در تظاهرات روز شنبه که زنان برگزار کردند نیز ۴۱۵ نفر در مینسک و ۱۵ نفر در شهرهای دیگر بازداشت شدند.

از زمان برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری بلاروس، معترضان هر شنبه و یکشنبه به خیابان‌ها می‌آیند و علیه اعلام پیروزی لوکاشنکو در انتخابات شعارهایی سر می‌دهند.

الکساندر لوکاشنکو که در ۲۶ سال گذشته بی‌وقفه قدرت را در بلاروس در اختیار داشته، طی هفته‌های اخیر با بزرگ‌ترین بحران سیاسی دوران زمامداری خود مواجه بوده است.

سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد مخالفان در انتخابات که اکنون به لیتوانی پناهنده شده، روز دوشنبه از اتحادیه اروپا خواست از اعتراضات بلاروس حمایت کند؛ بنابر گزارش‌ها، رهبران این اتحادیه در این زمینه با یکدیگر اختلاف دارند.

گفت‌وگوی خانم تیخانوفسکایا با وزیران خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بامداد دوشنبه و پیش از نشست این وزیران صورت گرفت.

به گفته آرانچا گونزالس لایا، وزیر خارجه اسپانیا، تیخانوفسکایا در سخنانش از اتحادیه اروپا خواست به «دموکراسی و حقوق بشر در کشورش» کمک کنند.

وزیر خارجه اسپانیا تاکید کرد: «ما باید یک پیام محکم ارسال کنیم.»

همچنین لیناس آنتاناس لینکویکیوس، وزیر خارجه لیتوانی که کشورش از اعتراضات بلاروس حمایت می‌کند، هشدار داد: «اکنون زمان اقدام است و امیدوارم همکارانمان تصمیمات را به گروگان نگیرند.»

سه کشور لیتوانی، استونی و لتونی، سی مقام سیاسی و امنیتی بلاروس از جمله لوکاشنکو را به دلیل نقش آنان در سرکوب اعتراضات اخیر تحریم کرده‌اند.

اتحادیه اروپا نیز اعلام آمادگی کرده که تحریم‌هایی را علیه ده‌ها مقام مسئول بلاروس وضع کند، اما هنوز اتفاق نظری برای تصویب چنین تحریمی به وجود نیامده است.

بر اساس برنامه‌ از پیش تعیین شده، موضوع تحریم‌ها علیه بلاروس اولین موضوعی است که در نشست روز دوشنبه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل به آن پرداخته می‌شود.

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More