در اعتراضات دوشنبه عراق، چهار تن از معترضان کشته شدند | ایران اینترنشنال

در اعتراضات دوشنبه عراق، چهار تن از معترضان کشته شدند

چهار تن از معترضان عراقی، شامل سه تن از تظاهرات‌کنندگان در جریان اعتراض‌های روز دوشنبه بغداد و دست‌کم یکی از معترضان نیز در تظاهرات شهر کربلا کشته شدند.

همزمان دو مامور پلیس نیز در جریان اعتراضات شهر بصره و بر اثر تصادف با یک خودروی غیرنظامی جان‌ باختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه نفر از معترضان بر اثر شدت جراحات در بیمارستان‌های بغداد جان خود را از دست دادند. دو نفر از آنها بر اثر شلیک مستقیم گلوله کشته شدند و یک نفر بر اثر برخورد گلوله گاز اشک‌آور جان باخت. این خبرگزاری می‌گوید یکی معترضان نیز در جریان اعتراض‌های روز دوشنبه کربلا کشته شده است.

در شهر نفت‌خیز بصره نیز، دو مامور پلیس بر اثر تصادف با یک خودروی غیرنظامی کشته شدند. رویترز می‌گوید راننده اتومبیل قصد داشت وارد صحنه زد و خورد میان معترضان و نیروهای امنیتی نشود و ماموران پلیس را زیر گرفت.

معترضان به سوی پلیس بمب‌های آتش‌زای دست‌ساز و سنگ پرتاب می‌کردند و پلیس با گاز اشک‌آور و نارنجک به آنان پاسخ می‌داد.

همچنین در روز دوشنبه، سه راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد که محل ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های بین‌المللی است اصابت کرد. رویترز به نقل از یک منبع اطلاعاتی گفت که این راکت‌ها از منطقه زعفرانیه در خارج از بغداد شلیک شد و دو تا از آنها به نزدیکی سفارت آمریکا برخورد کردند.

در جنوب عراق نیز، صدها نفر با آتش زدن لاستیک اتومبیل در خیابان‌های اصلی در چندین شهر، از جمله ناصریه، کربلا و عماره، راه‌ها را مسدود کردند.

معترضان می‌گویند عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی عراق که همچنان تا تعیین نخست‌وزیر جدید در این سمت مشغول به کار است، وعده‌هایش را عملی نکرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس بغداد نوشت که ‌تمامی راه‌ها در این شهر باز شده‌اند. پلیس بغداد نیز در ادامه گفت که در جریان اعتراض‌های روز دوشنبه ۱۴ مامور پلیس در میدان تحریر بغداد مجروح شدند.

تظاهرات گسترده در عراق از مهر ماه به این سو، نزدیک چهار ماه است که جریان دارد. معترضان عراقی خواستار تغییر نظام سیاسی کشورشان و پایان فساد هستند. در جریان این اعتراضات بیش از ۴۵۰ نفر از معترضان کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
عبدالعلی عبدی‌پور، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت هشت مداح در چهار روز نخست اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی در این...More
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت که قدرت‌های اروپایی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا را برای بازگشت سریع ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More