درگیری شدید نیروهای امنیتی با معترضان لبنانی در بیروت؛ ده‌ها تن از معترضان زخمی شدند | ایران اینترنشنال

درگیری شدید نیروهای امنیتی با معترضان لبنانی در بیروت؛ ده‌ها تن از معترضان زخمی شدند

در جریان درگیری شدید و از زمان آغاز اعتراضات لبنان در ۲۵ مهر ماه، نیروهای امنیتی طی شنبه شب و بامداد یک‌شنبه با خشونت و استفاده از گاز اشک‌آور  و گلوله‌های پلاستیکی به معترضان در بیروت حمله کرده و ده‌ها تن از آنها را زخمی و شمار بیشتری را بازداشت کردند.در این درگیری‌ها  همچنین شماری از نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی نیز مجروح شدند.

شامگاه شنبه و بامداد یک‌شنبه بیروت شاهد درگیری‌ شدید نیروهای امنیتی و شبه نظامیان با معترضان لبنانی بود، درگیری‌هایی که خبرگزاری آسوشیتد پرس آن‌را از زمان آغاز اعتراضات لبنان در ۲۵ مهر ماه تاکنون بی‌سابقه خواند و منابع مختلف خبری شمار معترضان مجروح در ایران درگیری‌ها را ۴۰ تا ۷۰ تن اعلام کردند.

درگیری زمانی آغاز شد که شامگاه شنبه افراد نقاب‌دار به کمپ‌های تظاهرات‌کنندگان و تحصن‌کنندگان در مرکز بیروت و نزدیک پارلمان حمله کردند. در پی این حملات بود که معترضان نیز به سوی این افراد و نیروهای پلیس حاضر در محل اشیای مختلف از جمله سنگ پرتاپ کردند.

در پیامد حمله افراد نقاب‌دار که خبرگزاری آسوشیتد پرس آن‌ها را اعضا و هواداران گروه‌های حزب‌الله و امل معرفی کرد  نیروهای امنیتی نیز با معترضان لبنانی به شدت درگیر شدند.

بنابر گزارش خبرگزاری‌ها، نیروهای امنیتی لبنان در جریان حملات شب شنبه و بامداد یک‌شنبه خود برای پایان دادن به تجمع معترضان به سوی معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کردند. همچنین گزارش شده که نیروهای امنیتی به سوی معترضان گلوله‌های لاستیکی شلیک کردند.

منابع خبری از قول مقام‌های پلیس لبنان گزارش دادند که دست‌کم ۲۰ تن از ماموران پلیس و نیروهای امنیتی نیز طی درگیری‌های شامگاه و بامداد یک‌شنبه زخمی شدند. شمار معترضان مجروح شده دست‌کم دو برابر و ۴۰ تن اعلام شده است اما برخی منابع چون شبکه‌ جهانی بی‌بی‌سی تعداد مجروحان را ده‌ها تن و برخی خبرگزاری‌ها نیز دست‌کم ۷۰ تن اعلام کردند.

این درگیری‌ها با معترضان لبنانی دو روز پیش از آغاز مذاکرات رسمی، رییس‌جمهوری لبنان با تشکل‌های سیاسی برای معرفی نخست‌وزیر جدید رخ داد.

اعتراضات در لبنان از ۲۵ مهر ماه، هفدهم اکتبر، و در اعتراض به فساد آغاز شد واما خواسته‌های معترضان گسترش یافت. با تداوم این اعتراضات سعد حریری از سمت نخست وزیری استعفا داد. پس از آن اعلام شد که سمیر خطیب به عنوان نامزد نخست وزیری تعیین شده است اما با کناره گیری او از این سمت، میشل عون، رییس جمهوری لبنان، اعلام کرد که مذاکرات پارلمانی را برای تعیین نخست وزیر جدید از روز دوشنبه ۲۶ آذر از سر خواهد گرفت.

تازه چه خبر؟
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More
یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است. وزارت دفاع آذربایجان روز...More
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، صبح شنبه به وقت محلی با حضور در یک کتابخانه در شهر وست پام بیچ در ایالت فلوریدا رای خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری...More