درگیری در مرز ترکیه و یونان؛ جنجال بر سر ساخت دو اردوگاه جدید برای پناهجویان | ایران اینترنشنال

درگیری در مرز ترکیه و یونان؛ جنجال بر سر ساخت دو اردوگاه جدید برای پناهجویان

بحران پناهجویان روابط ترکیه و یونان را پرتنش کرده و آتن و آنکارا اتهام‌هایی را علیه یکدیگر درباره برخورد با پناهجویان مطرح می‌کنند. همزمان خبرگزاری رویترز از درگیری‌های پراکنده در نقاط مرزی خبر داده است.

رویترز روز شنبه ۱۷ اسفند گزارش داد پرتابه‌هایی از خاک ترکیه در منطقه مرزی کاستانیس به سمت پلیس یونان شلیک شده و پلیس یونان هم گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

به نوشته رویترز، همچنان هزاران پناهجو در مرز ترکیه و یونان امیدوارند که بتوانند خود را به خاک کشورهای اتحادیه اروپا برسانند.

در همین حال، نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان به یک شبکه تلویزیونی این کشور، از قصد آتن برای ساخت اردوگاه‌های جدید برای پناهجویانی خبر داد که به تازگی وارد جزایر این کشور شده‌اند.

او گفت: «ما می‌خواهیم دو اردوگاه محصور در منطقه سرس (در شمال یونان) و آتن با گنجایش هزار نفر بسازیم.»

این مقام دولت یونان ادامه داد: «ما به حمایت مردم محلی نیازمندیم. نمی‌توانیم که همه این افراد را در جزایر به حال خود رها کنیم.»

با وجود هشدار اتحادیه اروپا، بیش از ۱۷۰۰ پناهجو از زمان گشایش مرز ترکیه در روزهای اخیر توانسته‌اند خود را به پنج جزیره یونان در دریای اژه برسانند و قرار است بخشی از آنان به این دو اردوگاه منتقل شوند.

این در حالی است که اهالی یکی از شهرهای منطقه سرس که قرار است یکی از این اردوگاه‌ها در آنجا ساخته شود، این هفته علیه ساخت چنین اردوگاهی تجمع می‌کنند.

اداره گارد ساحلی ترکیه روز شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «بر اساس دستور رییس جمهور [رجب طیب اردوغان] هیچ مجوزی به پناهجویان برای عبور از دریای اژه به دلیل خطراتی که وجود دارد، داده نخواهد شد.»

اما این اداره تاکید کرد که همچنان «رویکرد مداخله نکردن برای جلوگیری از مهاجرانی که قصد ترک ترکیه را دارند معتبر است و این ممنوعیت مجوز فقط شامل کسانی می‌شود که قصد دارند از دریا عبور کنند».

هم‌زمان، کریاکوس میتاسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت یونان حق دارد از مرزهایش در برابر «هرگونه ورود غیرقانونی» محافظت کند. او ترکیه را به سوءاستفاده از پناهجویان متهم کرد.

پیشتر اتحادیه اروپا به ترکیه پیشنهاد یک میلیارد دلار کمک مالی دیگر برای رسیدگی به پناهجویان ساکن ترکیه ارائه کرده بود اما آنکارا این پیشنهاد را نپذیرفت.

کشورهای اروپایی معتقدند که اردوغان برای پیشبرد اهداف سیاسی و نظامی خود در سوریه از بحران پناهجویان برای فشار بر آنها در جهت جلب حمایتشان استفاده می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این نهاد «منتظر توضیح سریع و صریح» تلویزیون ایران درباره «توهین» به حسن روحانی است. علیرضا معزی در...More
معاون برنامه‌ریزی وزیر بهداشت اعلام کرد که این وزارتخانه با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن خریداری کرده است. کامل تقوی‌نژاد گفت که این دستگاه‌ها...More
رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه (دوم بهمن) در تلاش برای مهار شیوع انواع مسری‌تر ویروس کرونا، بر افزایش محدودیت‌های مسافرتی و تقویت کنترل...More
پروین عالی‌پور، خواننده لر،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در لندن درگذشت. عالی‌پور که با نام «کاکس» شناخته می‌شود، در سن ۱۳ سالگی فعالیت هنری‌اش را در...More
دادستان کل ایران اعلام کرد که دلیل احضار محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دادسرا و بازجویی از او مسدود نکردن «بخش‌های مضر فضای...More