درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو قره‌باغ؛ ارمنستان حکومت نظامی اعلام کرد | ایران اینترنشنال

درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو قره‌باغ؛ ارمنستان حکومت نظامی اعلام کرد

به دنبال افزایش تنش بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان که هر یک دیگری را به آغاز درگیری‌های جدید متهم کرده‌اند، ارمنستان در نخستین دقایق بامداد یکشنبه ششم مهر در این کشور و در منطقه ناگورنو قره باغ حکومت نظامی اعلام کرد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، در صفحه فیس بوکش نوشت که در این کشور «حکومت نظامی» و «بسیج عمومی» برقرار می شود.

به گزارش رویترز، آراییک هاروتیونیان، رییس منطقه ناگورنو قره باغ، نیز با اعلام فرمانی مشابه، به تمامی مردان بالای ۱۸ سال فرمان بسیج داد.

شامگاه شنبه جمهوری آذربایجان نیروهای ارمنستان را متهم کرد که به سوی نظامیانش و همچنین به سوی شهروندان غیرنظامی حمله کرده است. ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را متهم کرد که مناطقی از ناگورنو قره باغ را هدف توپخانه قرار داده است.

هر دو کشور گفته‌اند حمله طرف مقابل به کشته شدن چند نفر منجر شده اما آمار دقیقی از تلفات اعلام نشده است.

دفتر ریاست جمهوری آذربایجان از «چند کشته و زخمی در میان غیرنظامیان و نظامیان» خبر داده و مقام‌های ارمنستان و ناگورنو قره‌باغ نیز به «قربانیان غیرنظامی» از جمله یک زن و کودک، اشاره کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید حمله از سمت ناگورنو قره‌باغ آغاز شد و جدایی‌طلبان یکی از هلی‌کوپترهای این کشور را سرنگون کردند؛‌ بنابر همین گزارش، سرنشینان هلی‌کوپتر جان سالم به در بردند.

در مقابل، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، می‌گوید نیروهای جدایی‌طلب و نیروهای ارمنستان در برابر حملات آذربایجان «مقاومت موفق» داشته‌اند؛ سخنگوی دفتر ریاست جمهوری قره‌باغ روز یکشنبه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «صبح زود، طرف آذربایجانی بمبارانی را در طول خط تماس آغاز کرد. آنها همچنین استپاناکرت (مرکز این منطقه) را بمباران کردند. ما مردم را به رفتن به پناهگاه فرامی‌خوانیم.»

برخی کشورهای منطقه نیز به تنش جدید بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان واکنش‌های مختلفی نشان داده‌اند.

از جمله سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه با اعلام «حمایت کامل» آنکارا از باکو گفت: «ما حمله ارمنستان علیه آذربایجان را شدیدا محکوم می‌کنیم.» 

وزارت خارجه روسیه خواهان «آتش‌بس فوری» بین طرف‌های درگیری شد.

وزارت خارجه فرانسه نیز با ابراز نگرانی شدید از درگیری‌های جدید، طرفین را به آتش‌بس فوری و از سرگیری مذاکرات فراخواند. فرانسه همچنین گفت که با مقام‌های آمریکا و روسیه در تماس خواهد بود.

دور قبلی درگیری نظامی بین دو طرف در ماه ژوییه (دو ماه پیش) بود که بر پایه گزارش‌ها، ۱۶ کشته برجای گذاشت.

قره‌باغ از نظر حقوق بین‌الملل جزئی از خاک جمهوری آذربایجان است اما پس از جنگ قره‌باغ در سال ۱۹۹۴ میان اکثریت ارمنی ساکن با حمایت جمهوری ارمنستان و دولت آذربایجان، این منطقه به‌صورت خودمختار اداره می‌شود و تحت حکومت گروه‌های ارمنی است.منطقه قره‌باغ در سه دهه گذشته شاهد چندین دور درگیری‌ شدید بوده و تاکنون حدود ۳۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More