درخواست چند مقام‌ ایالات متحده: تحریم روسیه در صورت تایید پرداخت پول برای کشتن سربازان آمریکایی | ایران اینترنشنال

درخواست چند مقام‌ ایالات متحده: تحریم روسیه در صورت تایید پرداخت پول برای کشتن سربازان آمریکایی

چند تن از چهره‌های شاخص دموکرات و همچنین جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده، از دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، خواستند درصورتی‌که گزارش اخیر در مورد اقدام روسیه در ارائه پاداش به نیروهای طالبان تایید شود تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داده بود که یکی از واحدهای اطلاعاتی روسیه برای کشتن نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی در افغانستان به نیروهای طالبان و شبه نظامیان مرتبط با آنها پاداش می‌داده است. نیویورک تایمز همچنین گزارش داد که ترامپ در ماه فوریه این گزارش را به صورت کتبی دریافت کرده است.

 بولتون در گفت‌وگو با رویترز گفت اگر این اتهامات درست باشند «به منزله حمله مستقیم به آمریکایی‌ها» تلقی می‌شود. چنین اقدامی نیازمند یک پاسخ بسیار جدی است. یکی از این اقدامات می‌تواند اعمال تحریم‌های غیر متوازن باشد.»

آدام شیف، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در جمع خبرنگاران ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ واکنش جدی نسبت به روسیه گفت: «ما باید ببینیم برای جلوگیری هرچه بیشتر از فعالیت‌های مخرب روسیه چه تحریم‌هایی متناسب هستند.»

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، نحوه برخورد ترامپ با گزارش مرتبط با روسیه را «عدول از وظیفه» توصیف کرد.  

رویترز به نقل از چهار منبع دولتی تایید کرد که براساس اطلاعات معتبر، روسیه پاداش‌های مذکور را به طالبان ارائه کرده است.

روز سه‌شنبه، نیویورک تایمز گزارش داد که مقامات آمریکایی داده‌هایی را رصد کرده‌اند که نشان می‌دهد یک حساب بانکی متعلق به آژانس اطلاعاتی ارتش روسیه به حسابی که با طالبان مرتبط بوده پول واریز می‌کند.

با وجودی‌که گزارش‌ها حکایت از این دارد که ترامپ در فوریه گذشته به صورت کتبی از موضوع پاداش‌ها باخبر بوده، کاخ سفید ارائه هرگونه گزارشی به رییس‌جمهوری در این مورد را رد کرده است.

کیلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید، در جمع خبرنگاران گفت  این گزارش به این دلیل به ترامپ ارائه نشده است چون هنوز مورد تایید قرار نگرفته و جامعه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در مورد آن به توافق نرسیده‌اند.

تازه چه خبر؟
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی...More
همزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری...More