درخواست پاپ فرانسیس برای لغو حکم اعدام در جهان

 

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان قاطعانه از رهبران مسیحی در جهان خواست تا حکم اعدام را در کشورهای خود لغو کنند.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه در این باره می‌نویسد: «پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان قاطعانه مخالفت خود را با حکم اعدام اعلام کرده و می‌گوید این موضوع می‌بایستی به عنوان یکی از مهمترین آموزه‌های مسیحیت مورد توجه قرار گیرد.

این سخنان پاپ فرانسیس می‌تواند از نظر برخی مسیحیان بنیادگرا با مخالفت روبرو شود. نظرات جدید پاپ درکنفرانس روز گذشته در رُم به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد انتشار کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» (Catechism of the Catholic Church) ابراز شده است.

کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» یک راهنمای پرسش و پاسخ است که کلیسای کاتولیک را مجبور می‌سازد تا درباره بسیاری از امور اجتماعی و اخلاقی در دوران حاضر و جدید نظر خود را بیان کنند.»

پاپ فرانسیس در سخنرانی خود گفته است: «ما باید دوباره بگوییم که هر اندازه یک جنایت می‌تواند شنیع و ناپسند باشد، حکم اعدام پذیرفته نیست، زیرا انجام آن منزلت انسانی را زیر سئوال می‌برد. اعدام یک انسان بطور اصولی برخلاف آموزه‌های مسیح است، زیرا اعدام، امکان بازگشت یک انسان به جامعه و توبه‌پذیری را کاملاً از میان برمی‌دارد. اعدام الزاماً عدالت را برای قربانیان به ارمغان نمی‌آورد، بلکه به حس انتقامجویی خون تازه می‌بخشد.»