درخواست نماینده پارلمان بریتانیا برای احضار بعیدی‌نژاد به دلیل تهدید روزنامه‌نگاران | ایران اینترنشنال

درخواست نماینده پارلمان بریتانیا برای احضار بعیدی‌نژاد به دلیل تهدید روزنامه‌نگاران

 

 

تام توگندات،‌ نماینده پارلمان بریتانیا، ضمن انتقاد از فشار و تهدید امنیتی جمهوری اسلامی علیه روزنامه‌نگاران فارسی زبان خارج کشور و اظهارات حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، خواستار احضار او برای پاسخگویی در این زمینه شده است.

توگندات روز دوشنبه ۱۵ دی‌ماه در همین زمینه به نشریه اکسپرس گفت: «سفیر ایران نه فقط مقام تحت پرداخت یک حکومت دیکتاتوری است، بلکه به دنبال دخالت در آزادی مطبوعات در این‌جا، فراتر از اختیارات سفارتخانه، است.»

این  نماینده محافظه‌کار پارلمان بریتانیا افزود: «او (بعیدی‌نژاد) باید فورا از طرف وزارت خارجه احضار شود.»

سفارت ایران در لندن پیشتر روزنامه‌نگاران ایرانی که در خارج کشور فعالند را کسانی عنوان کرده که «تحت حمایت خارجی» در تلاشند «نظام حکومتی سرزمین مادری» خود را تضعیف کنند.

رییس پیشین کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا ضمن اشاره به شهروندی برخی از این روزنامه‌نگاران در کشورش گفت: «ما نمی‌توانیم رفتاری را که با این روزنامه‌نگاران می‌شود تحمل کنیم.»

توگندات اضافه کرد: «اگر به قانون اهمیت می‌دهید، این شامل آزادی مطبوعات نیز می‌شود. باید مورد دفاع قرار بگیرد.»

سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) روز پنجم آذر با صدور بیانیه‌ای  ضمن اشاره به تهدید و فشار جمهوری اسلامی، از بعیدی‌نژاد به عنوان «سفیر تهدید» نام برده بود.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا

اکسپرس در زمینه این فشارها نوشته که وزارت خارجه بریتانیا «تاکنون مقاومت کرده است، اگرچه منابع می‌گویند که مذاکراتی پشت درها در حال انجام است.»

سخنگوی این وزارتخانه گفت: «ما از گزارش این تهدیدها عمیقا نگرانیم. بریتانیا متعهد است كه روزنامه‌نگاران قادر به انجام كارهای خود بدون ترس از مجازات باشند.»

پیشتر، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) در آذرماه طی نشستی فوق‌العاده، این موضوع را با حضور روزنامه‌نگاران تحت فشار بررسی کرد.

جرمی دیر، معاون دبیرکل این نهاد صنفی روزنامه‌نگاران، اعلام کرد که به‌طور جداگانه اقدامات حقوقی ممکن را علیه تهدیدهای حکومت ایران در نهادهای بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.

ادامه کارزار فشار

هم‌زمان با اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه در ایران، نهادهای امنیتی کارزار فشار علیه روزنامه‌نگاران را با احضار اعضای خانواده برخی از کارمندان رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور از جمله ایران اینترنشنال،‌ بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و رادیو فردا تشدید کردند. 

اکسپرس در گزارش خود در این زمینه نوشته که در یک مورد ماموران اطلاعاتی ایران سعی کردند با استفاده از برادر یک مجری او را به ترکیه جلب کرده و در آن‌جا قصد داشتند او را به داخل یک ماشین  کشانده و از مرز به ایران عبور دهند. 

طی ماه‌های گذشته، اعضای برخی از این خانواده‌ها بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفتند. گذرنامه بعضی از آن‌ها نیز توقیف شده است. 

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی از خانواده این روزنامه‌نگاران خواسته‌اند که فرزندان خود را مجبور کنند فورا شغل خود در این رسانه‌ها را ترک کنند،‌ در غیر این‌صورت با اجبار از لندن ربوده و به ایران منتقل می‌شوند.

در آخرین دور از فشارهای جمهوری اسلامی بر رسانه‌های منتقد خارج کشور، وزارت اطلاعات ایران روز ۹ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای از  توقیف اموال کارکنان ایران اینترنشنال در ایران خبر داد و آن‌ها را تهدید به تعقیب بین‌المللی کرد.  

در این اطلاعیه، فعالیت‌های شبکه ایران اینترنشنال و کارکنان آن، مصداق همکاری با  «‌دشمنان جمهوری اسلامی» و «‌تروریستی» خوانده شده بود. 

صادق صبا، عضو تحریریه ایران اینترنشنال،‌ افزایش فشارها را به این دلیل دانست که جمهوری اسلامی می‌داند شرایط «بدتر» خواهد شد. او گفت: «آن‌ها می‌خواهند هرگونه گزارشگری مستقل را متوقف کنند.»

تازه چه خبر؟
دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت نسرین ستوده و صبا کرد افشاری،‌ دو فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ بازگرداندن آنها به حبس بدون...More
خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که بیماری کرونا باعث توقف فعالیت شناورهای باری چوبی بندر جاسک و بیکاری ۷۰۰ نفر شده است. به نوشته ایسنا، این شناورها در...More
بنابر گزارش‌ها، خانواده‌های ۱۲ صیاد ایرانی که از حدود یک سال پیش در موزامبیک زندانی هستند، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواستار...More
شرکت فیس‌بوک قصد دارد طرح «هیات مستقل نظارت بر محتوا» این رسانه اجتماعی را که اجرای آن مدت‌ها به تاخیر افتاده بود، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از وضعیت فعلی زنان در ایران دفاع کرد و گفت حضور زنان در مسابقات بین‌المللی ورزشی نشان‌دهنده «تبلیغات نادرست» در...More